Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů za humny hrozí záplavy

Pasov – Vydatné deště zvedají toky v Bavorském lese. Ve Zwieselu (okres Freyung) vyjeli v noci na úterý hasiči, aby rozdělovali protipovodňové pytle s pískem na zvlášť nebezpečná místa, napsal deník PNP.

1.12.2015
SDÍLEJ:

U sousedů zase hrozí povodně.Foto: Deník/repro PNP

„Jsme v pohotovostním režimu," řekl ráno listu velitel hasičů Christian Erl. Hladina Černého Regenu dosáhla 187 centimetrů a očekávalo se, že během dne dostoupí do 210 cm. S tím je spojen druhý stupeň ohrožení. Také v oblasti Viechtachu a Teisnachu už byl vyhlášen první stupeň pohotovosti. Bílý Regen dosáhl v Bad Kötztingu druhého stupně, kousek dolů po proudu, v Lohbergu, už měli nejvyšší pohotovost. „Na hladiny Dunaje, Innu a Isaru neměly deště zatím vliv," dodává PNP.
Na druhé straně deště posledních dnů zbavily starostí Philippsreut na české hranici. „Po více týdnů obec v důsledku malých srážek posledních měsíců ,seděla na suchu´," uvádí list. „Nutné byly transporty pitné vody z Mauthu. Teď situaci uvolnily srážky, které zaplnily zapečetěné místní zdroje, a nový vrt."

Tajná tabačka

Hornorakouský Vrchní soud potvrdil peněžité tresty mezi 20 a 85 miliony eur pěti obžalovaným z ilegální velkoprodukce cigaret. U dvou ale redukoval o dva měsíce jejich tresty odnětí svobody s odůvodněním, že se na rozdíl od kompliců už nedopustili žádné další trestné činnosti. Soud ve Welsu obžalovaným uložil v polovině minulého roku vězení od jednoho do čtyř a půl roku.
Skupina v letech 2002-04 vyrobila v ilegálních fabrikách v tyrolském Brixenu a v solnohradském Thalgau celkem 786 milionů cigaret v hodnotě 265 milionů eur. „Věc se provalila v zimě 2006, když němečtí celníci odhalili nelegální továrny na cigarety v Koblenci a v Kolíně a zjistili, že jejich šéf byl předtím činný ve zmíněných rakouských městech," píší linecké OÖN. Výrobky byly prodávány gastronomům v Německu a Řecku.
Podle deníku se projednávání věci tak dlouho vleklo, protože hlavní obviněný řízení protahoval pro údajné zdravotní problémy – měl trpět demencí a alzheimerem. Znalecké posudky ale prokázaly, že je schopen trestní řízení absolvovat. Před soudem se 70letý muž objevil na vozíčku. Loni dostal za sociální podvod tři roky a je ve vězení. „Jeho nejdůležitější komplic po celý proces vzdychal a kromě toho, že je nevinný, opakovaně ujišťoval o svém špatném zdravotním stavu," pokračují OÖN.

Minimální mzda: 1700 eur hrubého?

Rakouské odbory vyhlásily týden akcí za prosazení zvýšení minimální mzdy v plném úvazku na 1700 eur hrubého měsíčně, tedy 1253 eur čistého, zaznamenal linecký Volksblatt. Připomíná, že nejnižší mzda dohodnutá v kolektivním vyjednávání stoupla z 1000 eur v roce 2008 na 1300 eur v roce 2010. V některých oborech jako třeba v obchodě platí od loňska minimální mzdy 1500 eur hrubého (1161 čistého), v kovoprůmyslu už 1700 hrubého. Této částky chtějí odbory dosáhnout během pěti let pro všechny zaměstnance. Nyní má asi čtvrtina z nich, tedy kolem 800 000 lidí ve mzdě, méně. Z toho 270 000 (12 procent zaměstnaných na plný úvazek) bere dokonce pod 1500 eur, uvádí list.
Odbory se současně brání zákonem stanovené minimální mzdě. „Zatím co 98 procent pracovních vztahů podléhá kolektivním smlouvám, které mohou změnit jen sociální partneři, zákonné minimum by mohla vláda prostou většinou dokonce snížit, aniž by proti tomu odbory mohly něco dělat," vysvětluje Volksblatt.
Podle Hospodářské komory jde požadavek odborů na minimum 1700 eur „mimo realitu trhu práce", jak řekl Martin Gleitsmann, vedoucí sociálněpolitického oddělení.
Podle indexu pracovního klimatu Zaměstnanecké komory Horních Rakous má v této spolkové zemi 10 % mužů a 27 % žen méně než 1250 eur hrubého – z pracujících do 25 let 46 %, ale jen asi 10 % starších 35 let.

Češi podezřelí z těžké loupeže

Dobré dva měsíce po brutálním přepadení tří seniorů ve Weidenu v Horní Falci zatkla 24. listopadu policie v Čechách po příkladné spolupráci se speciálně ustanovenou skupinou německých kriminalistů dva důvodně podezřelé. Po třetím ještě pátrá, napsal deník PNP.
Muži měli 17. září po dlouhé hodiny zadržovat a týrat v rodinném domě seniory ve věku 68, 71 a 89 let. Pak utekli s více tisíci eur. Jedné ženě se podařilo z pout uvolnit a alarmovala policii. Oběti musely být ošetřovány v nemocnici.
„Zadržení muži ve věku 33 a 43 let jsou ve vazbě. O jejich výpovědích policie vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nechce nic uvádět. Totéž platí o původu věcí zajištěných při domovních prohlídkách u podezřelých. Nejasné také zatím je, zda budou vydáni ke stíhání v Německu," píše PNP.
Věc od začátku vyšetřovalo společné policejní centrum Petrovice-Schwandorf. „Osobní kontakty policistů obou zemí umožnily přímou výměnu poznatků a dohody o dalším postupu. Obzvlášť cenné se ukázaly být také četné informace od obyvatelstva," zmiňuje PNP. V prvních týdnech se útokem ve Weidenu zabývalo denně přes 20 policistů. Stopy na místě byly snímány 3-D skenerem k trvalému zadokumentování.

Pět gólů do Guinnessovy knihy

Polský reprezentant Robert Lewandowski (27) z FC Bayern Mnichov převzal v pondělí v Mnichově certifikáty čtyř zápisů do Guinnessovy knihy rekordů. „22. září při utkání bundesligy proti Wolfsburgu ho za stavu 0:1 o poločase trenér Pep Guardiola poslal na hřiště a on dal od 51. do 60. minuty pět branek. To se v 50leté historii bundesligy nikomu nepodařilo. Dalšími rekordy této soutěže byly nejrychlejší hattrick (3:22 minuty), nejrychlejší čtyři góly za sebou (5:42) a nejrychlejší „pětka" (8:59)," připomněla PNP.

Náramky běženců nebudou

Návrh rakouské ministryně vnitra Johanny Mikl-Leitnerové na zavedení domácího vězení či elektronických pout pro podezřelé džihádisty (Deník informoval) je prozatím se stolu, uvedly OÖN. Ministryně přiznala, že právně to nyní není možné, a o tom, zda a kdy by opatření mohla vstoupit v platnost, se musí ještě obsáhle diskutovat. „Velmi dobře realizovatelný by prý ale byl záměr zavedení ohlašovací povinnosti a ,bezpečnostních prověřování´ podezřelých," píše list.
Konkrétně jde podle ní o předvolávání například navrátilců ze Sýrie a jejich posuzování of radikalizovaných (tedy nebezpečné) po traumatizované (tedy vyžadující péči). Kromě toho má být podobně jako u fotbalových chuligánů možnost dotyčné osoby preventivně „stahovat" před určitými velkými akcemi, například demonstracemi.
Širokou diskusi, zda Rakousko skutečně potřebuje taková a další opatření pro případ krizové situace, má moderovat odbornice na trestní právo Susanne Reindl-Krauskopfová z Univerzity ve Vídni. „Centrální otázkou je, zda Rakousko má mít možnost v případě národní tísně či stavu ohrožení vyhlásit výjimečný stav, jako nedávno udělala Francie," uzavírají OÖN.

Přibylo nezaměstnaných

V listopadu nemělo v Rakousku práci 430 107 lidí (včetně 70 814 přeškolovaných). Je to o 22 901 (5,6 %) víc než ve stejném měsíci před rokem, zaznamenaly OÖN. Podle národní definice je to 9,2 procenta nezaměstnaných, podle evropských měřítek 5,6 %. Jen v obchodě ještě bez 2700 lidí dotčených úpadkem koncernu Zielpunkt stoupl počet nezaměstnaných o 8,1 % na 50 609.
Explozivně vzrostl přílivt dlouhodobě nezaměstnaných. Počet těch, kteří nemají práci déle než rok, se v listopaduoproti předcházejícím měsícům ztrojnásobil – absolutně stoupl ze 31 398 lidí na 47 845, tedy o téměř 191 procent. Zaměstnáno bylo 3,52 milionu osob, o 32 000 víc než v listopadu 2014. Volných míst bylo nabízeno 31 021, o čtvrtinu víc než před rokem.

Paříž, Mekka studentů

„QS Best Student Cities Ranking 2016" přinesl pořadí velkoměst, kde se nejlépe studuje. Počtvrté za sebou vyhrála Paříž. Druhé je jako loni Melbourne, na třetí příčku se prolačilo Tokio. Vídeň je na 16. místě, píší OÖN. V desítce nejlepších jsou ještě Sydney, Londýn, Singapur, Montreal, Hongkong, Berlín a Soul. Jedenáctý je Mnichov, dvanáctý Curych. Praha se dělí se Šanghají o 39. místo.
Žebříček posuzuje kvalitu univerzity, mix posluchačů (například podíl studujících z počtu obyvatel země a počet posluchačů ze zahraničí), kvalita života ve městě (bezpečnost, životní prostředí, korupce), vyjádření zaměstnavatelů ke kvalitě absolventů a studijní možnosti (školní poplatky v relaci s životními náklady). Do žebříčku bylo vybráno 75 univerzit. Vídeň bodovala především v kvalitě života (3. místo) a studijních možnostech (7.). V kvalitě univerzity byla až 57., v hodnocení od zaměstnavatelů 45.

Autor: Vladimír Majer

1.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

prezident Si Ťi-pching
10

Křesťané v Číně musí vyměnit Krista za prezidenta. Jinak přijdou o peníze

Karel Schwarzenberg
34 9

Zeman užívá návykové látky, míní Schwarzenberg

K mostu smrti se nikdo nezná. A nikdo na něj zatím nemůže

K mostu u marketu ve Zlíně-Prštném, ze kterého nedávno spadl mladý muž do Dřevnice a zabil se, se nikdo nezná. „Bohužel se muž pohyboval v místech, které jsou veřejnosti nepřístupné. Vede tudy totiž železniční vlečka,“ komentoval za Drážní úřad mluvčí Martin Novák.

Zfetovaný Němec na silnici a strom, kterého se majitel bál: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 22. listopadu 2017.

Je tu další "zázračné" elektrické superauto. Stovku prý dá za 1,8 sekundy

Po představení šíleně rychlé Tesly Roadster by si člověk řekl, že kalifornský elektromobil nebude mít ještě hodně dlouho konkurenta. Podle mladé společnosti XING Mobility se to ovšem změní, plánuje totiž elektrický supersport s ještě úžasnějším zrychlením, který bude navíc možno využít na silnici i v terénu.

Cizinecká policie zajistila na Berounsku 37 nelegálů

/FOTOGALERIE/ Středočeská cizinecká policie při úterním zásahu na Berounsku zajistila další nelegální pracovníky. Letos je to už několikátá rozsáhlá kontrola firem a staveb v našem regionu. Tentokrát se vydali policisté spolu s Oblastním inspektorátem práce a policejními psovody do dvou firem na Berounsko a Benešovsko.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT