"Muže z letadla vytáhli svědkové a ihned začali oživovat. V resuscitaci pokračovali zdravotníci, ale přes veškerou snahu oba cestující zemřeli. Letadlo nehořelo," uvedla mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Zdravotnické operační středisko obdrželo informaci o události v 8.35 hodin. K nehodě byl vyslán vrtulník Letecké záchranné služby a pozemní posádka z Trhových Svinů. "Oba muži při nárazu utrpěli těžká mnohačetná zranění, došlo u nich k selhávání základních životních funkcí. Jejich zranění byla natolik vážná, že jim podlehli na místě nehody," doplnila mluvčí záchranářů Petra Kafková.

Jednalo se o jedno ze dvojice ultralehkých civilních letadel, která odstartovala z letiště Slaný v Praze a mířila do Chorvatska. V Plané u Českých Budějovic měli cestující mezipřistání, protože zdejší letiště funguje jako hraniční přechod.

Z Plané odletěli v 8.17 hodin obě letadla najednou, za necelou čtvrthodinu se jedno z nich zřítilo u Kondrače. Muži na palubě podle informací policejní mluvčí Lenky Kozoňové nepocházeli z Budějovicka. Bylo jim 63 a 57 let. "Příčinou nehody byla buď technická závada na letadle, nebo chyba pilota," doplnila Lenka Kozoňová.

Na místě se byl asi dvě hodiny po nehodě podívat Josef Bašta, starosta Kamenné, pod kterou Kondrač spadá. "Letadlo dopadlo asi 200 metrů od poslední nemovitosti v obci, takže nikdo nebyl ohrožen," uvedl.

Svědkyní tragédie byla Markéta Dobuschová, která v Kondrači bydlí už 17 let s manželem Vojtěchem. "Slyšeli jsme ránu, ale nevěděli jsme, co se stalo. Napřed jsme si mysleli, že se něco stalo u sousedů, protože opravují střechu. Až když přiletěl vrtulník a přijeli hasiči, šli jsme se podívat, řekla.

Podle svědků místní obyvatelé pomáhali v první chvíli zraněným. Dva lidé hned běželi k letadlům poskytnout první pomoc, další k silnici navigovat přijíždějící záchranáře. Poté resuscitaci převzali profesionálové. Chvíli se prý zdálo, že se jednoho z cestujících podaří zachránit, ale nakonec to museli zdravotníci asi po třičtvrtě hodině vzdát.

K nehodě vyrazili také vyšetřovatelé z letecké inspekce.