Pro většinu z nás je cornetto synonymem zmrzliny v kornoutu. Jak představíte nástroj cornetto a jak jste se k němu dostala?

Studovala jsem nejdřív moderní flétnu na českobudějovické konzervatoři a potom tamtéž i zobcovou flétnu a starou muziku. Pak jsem studovala vysokou školu v Linci a byla na stáži v Barceloně na oddělení staré hudby, kde jsem začala hrát i na cornetto.

Jedná se o dřevěný nástroj, na který se hraje s nátrubkem, jaké mají žesťové nástroje, a proto ho někdo mezi ně i řadí. Cornetto neboli cink je nástroj ze dřeva, potažený kůží. Pochází z Itálie z raného baroka, hrálo se na něm kolem roku 1600. Tento nástroj stojí 1200 nebo 1300 eur a k nákupu mi právě pomůžou i peníze z Kabelkového veletrhu, za což jsem moc ráda.

Říkáte, že hrajete starou muziku, tak jak stará je?

Hraji muziku od středověku do konce baroka, nejradši mám středověkou, raně barokní, ale také renesanční.

Kdy jste byla na stáži v Barceloně?

Byla jsem tam od loňského září do letošního února. Pak jsem tam ještě jezdila na projekty. Připravili jsme rekonstrukci barokní opery Orfeus od Monteverdiho z počátku 17. století, strávila jsem tam tedy ještě celý duben. Kvůli různým hudebním projektům tam jezdím vlastně pořád.

Dovedu si vás živě představit, jak v Barceloně na nábřeží v dlouhých šatech vyhráváte lidem na cornetto starou barokní hudbu. Můžeme vás tam někdy s cornettem nebo flétnou opravdu vidět a slyšet?

Kdyby to šlo, tak určitě, ale bohužel to nejde. V Barceloně jsou totiž tak přísné podmínky pro pouliční hraní, že je skoro nemožné tam takhle venku hrát. Jsou v tomhle ohledu velice přísní a lidem zabavují jejich nástroje, takže je to obrovský risk.

Kde jsou naopak k pouličním umělcům hodní a vlídní?

Třeba tady u nás doma v Čechách nebo i jinde v Evropě, záleží město od města. Pouličně jsem hrála třeba v Linci nebo různých rakouských městečkách. Je krásné, když starou muziku hraji u nás v Českém Krumlově.

Jste asi ráda, že se můžete naplno věnovat hudbě, která vás baví a která vás bude i živit, co?

Mám asi doopravdy štěstí. Doufám, že se hudbou uživím, že budu víc hrát, a v tom mi právě pomůže i nové cornetto, které si teď koupím. Právě končím studium v Linci a učím už na ZUŠ v Jindřichově Hradci i na konzervatoři tady v Českých Budějovicích.

Mám i nový hudební projekt. Letos na konci léta vznikla kapela Infernáta, ve které se zabýváme hudbou raného baroka z první poloviny 17. století. Hrajeme vše na historické nástroje a snažíme se o interpretaci tak, jak se kdysi opravdu hrála.

A co vás ještě baví kromě hraní nebo učení hudby?

Baví mě hodně věcí. Miluji cestování a mám ráda pobyt venku. Třeba chodím po kopcích nebo trávím čas někde na samotě. Být v přírodě je můj velký koníček.

Asi to není vzhledem k vašemu zaměření těžká otázka, ale kdybyste si mohla vybrat, kam a do jakého století byste se vypravila na dovolenou nebo za poznáním, tak kam by to bylo?

Určitě bych se ráda vypravila právě do Itálie do první poloviny 17. století. Takových období a míst, kam bych klidně zavítala, je spousta. Možná bych ale pak koukala, jaké že to tam ve skutečnosti je.