Když v prosinci 2011 schválili českobudějovičtí zastupitelé s okamžitou platností úplný zákaz provozu výherních hracích automatů ve městě, zaznívaly hlavně argumenty, že ubude problémů, které jsou s hazardem spojeny zejména u patologických hráčů. „Bude to významný posun v boji s hazardem," konstatoval tehdejší primátor Juraj Thoma (HOPB). Výherní hrací automaty měly zmizet nejpozději do roka a videoloterijní terminály do tří let, kvůli dobíhajícím povolením. Zdálo se, že s hazardem je na území města konec. Provozovatelé se ale začali odvolávat proti zákazu, takže některé hrací přístroje stále fungují. A také se objevily nové druhy automatů. Podle Petra Vrzáně ze Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů se ve městě objevily postupem času černé herny. „Myslíme si, že tady může být až 250 nelegálních zařízení," upozorňuje Petr Vrzáň.

Někteří členové ANO 2011 v Českých Budějovicích se proto rozhodli podat trestní oznámení na neznámého pachatele. „Cílem je zjistit stav provozování výherních automatů na území Českých Budějovic a možné porušování městské vyhlášky," říká k tomu Pavel Matoušek, který je mimo jiné náměstkem primátora. Městská policie možná pochybení našla.

O hazardu rozhodne správní odbor

Na území krajského města už nějaký čas neměla být v provozu žádná výherní zařízení, která patří mezi hrací automaty. Jenže praxe je trochu jiná.

Oficiálně jsou na území města stále ještě registrovány takzvané videoloterijní terminály, jeden z druhů výherních hracích zařízení. Podle tiskové mluvčí magistrátu Jitky Welzlové jich bylo ke konci března na seznamu ministerstva financí, které je povoluje, celkem 49. Videoloterijní terminály totiž

Porušení vyhláškyObecná lhůta pro uplatnění odpovědnosti za přestupek proti městské vyhlášce je jeden rok. Sankce činí až 30 000 korun. Správní odbor českobudějovického magistrátu teď bude rozhodovat, zda byla v hernách ve městě porušena vyhláška o zákazu hracích automatů.

nepovoluje radnice, ale ministerstvo financí. A to ještě všechna povolení z původních několika set nezrušilo. Mimo jiné kvůli dlouhotrvajícím sporům s provozovateli.

Na možné další problémy spojené s uplatňováním městské vyhlášky ukázala kontrola městské policie, která se uskutečnila v polovině dubna. „V některých z kontrolovaných provozoven byly zjištěny přístroje, na které by se zákaz stanovený vyhláškou mohl vztahovat. Vzhledem k tomu, že městská policie není kompetentním orgánem k posouzení, o jaký druh hracích automatů, kvízomatů nebo videoloterijních terminálů by se mohlo jednat, bude toto dále posuzovat správní orgán," uvedla tisková mluvčí městské policie Věra Školková a dodala, že nyní se zpracovávají podklady a videozáznamy z provozoven. Ty dostane magistrát. Spory se teď například točí kolem takzvavaných kvízových automatů zda jsou, nebo nejsou výherním hracím zařízením.

Podle českobudějovického radního Ivo Moravce (HOPB) by se ale měla vyhláška vztahovat i na ně. Zjednodušit situaci by mohly dva nové legislativní návrhy, které se ohledně hazardu připravují. Podle jihočeského poslance Jana Bartoška (KDUČSL) mají ale zatím vládní i poslanecký návrh slabiny. „Vládní návrh zcela ignoruje šíři problematiky hazardních her a prevenci patologických hráčů," míní třeba Jan Bartošek a dodává, že se v návrhu neřeší ani prudký růst nekontrolovatelného internetového gamblingu.