První českou přírodní zónou, jíž je lom Viktora Mačury na Svaté Anně, od soboty vede naučná stezka, jejímž autorem je letošní maturant veselské ekologické školy Petr Mikuláš. „Z pěti jednoduchých tabulí se návštěvníci zhruba na dvou set metrech poučí nejen o přírodě a našem lomu, ale také o některých odborných názvech, jakým je například ekosystém," říká majitel lomu, jenž se loni na podzim stal tak zvanou Ukázkovou přírodní zahradou.

Na půlhektarovém území se v těsné blízkosti zástavby rodinných domů setkává hned několik biotopů, je tu voda, bažina a také skála.
U vstupu od loňského otevření revitalizovaného lomu vítá návštěvníky plastika Duběnka a od soboty ještě plaketa pro Přírodní zahradu. První mezinárodní víkend, které se v rámci projektu přírodních zahrad a parků pořádají, se tady odehraje 13. a 14. června. „Přijet sem mohou turisté, kteří v rámci celé Evropy navštěvují tyto zahrady. My počítáme, že většina bude z České republiky. Naší povinností teď je, že registrované návštěvníky jsme povinni tudy provést," přiblížil novinku Viktor Mačura.

Otevření naučné stezky přilákalo v sobotu do lomu desítky lidí. Všichni ocenili kus práce, kterou tady rodina Mačurova odvedla. Srovnávat může například Zbyněk Heřmánek z Měšic, který si tu jako malý kluk často hrával.
„Pamatuju si, jak jsme tady po válce našli sajdkáru od motorky. Asfaltem jsme ji vyspravili a pak tu s ní jezdili po vodě. Těžbu kamene si ale už nepamatuju. Teď jsem tu poprvé a mile mne lom překvapil, protože sem nebýval snadný přístup. Já si Svatou Annu pamatuji jako zalesněný kopeček se zdevastovanou kapličkou. Teď to vypadá úplně jinak a líbí se mi tu," vzpomněl na dobu dětství Zbyněk Heřmánek, který sem přišel i s manželkou Máriou.

Z historie lomu

Za první republiky tehdejší majitel zdejší louky zjistil, že se v zemi ukrývá kámen, jenž je možné vytěžit. Jeho kvalita ale nebyla prvotřídní, a tak sloužil například pro stavbu  základů domů nebo na opravy cest. Jak už to bývá, část občanů Měšic mu začala závidět. Válečná doba napomohla, že mu byl pozemek v roce 1941 vyvlastněn. Krátce po válce už tady nebylo co těžit. Od té doby sloužil lom jako místo pro odpočinek výletníků, ale také pro odložení nepotřebného odpadu. Tak si ho zdejší občané dlouho pamatují. 

V roce 1996 byl lom prohlášený za významný krajinný prvek, který v roce 2005 zčásti odkoupil Viktor Mačura a lom zrevitalizoval. Je volně přístupný a dnes jím vede naučná stezka.