V pondělí 28. prosince museli 
v Jaderné elektrárně Temelín vyjíždět hasiči. Důvodem byl kouř, který vycházel z pomocného zařízení u generátorového vypínače v nejaderné části prvního bloku. „K požáru však nedošlo, k ochlazení zařízení stačil pouze minimax. Událost neměla vliv na bezpečnost ani výkon bloků," řekl Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

Kouře si při pochůzce všiml jeden z pracovníků, který pomocí ručního hasicího přístroje zařízení ochladil. Během několika minut dorazili na místo hasiči elektrárny, kteří už pouze provedli kontrolu pomocí termovize. Že 
o požár nešlo, potvrdil i přivolaný vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje.

Temelín. Ilustrační foto.Elektrický zkrat

Předběžnou příčinou byl elektrický zkrat v zařízení, které vyvíjí páru pro zvlhčování vzduchu ve sběracím zařízení generátoru. „Do potvrzení příčiny byly z preventivních důvodů odstaveny i zbývající tři parní vyvíječe. Událost je předběžně ohodnocena mimo stupnici INES, tedy bez jakéhokoli vlivu na provoz a jadernou bezpečnost," sdělil Marek Sviták.

O situaci byl informován Státní úřad pro jadernou bezpečnost, který v souladu s Dohodou z Melku předal informaci Rakousku. To bylo informováno také od provozovatele elektrárny.

Od roku 2007 je to teprve pátý podobný výjezd temelínských hasičů v areálu elektrárny. Naposledy byla důvodem technická závada elektrického vysoušeče rukou na toaletě lékařského personálu letos v květnu. Ve všech případech se to obešlo bez zranění a dopadů na provoz a jadernou bezpečnost.