Během sobotního odpoledne se vystřídalo více než deset účinkujících, a to jak na venkovním pódiu, tak ve vnitřních prostorách. Program odstartovala šumavská skupina Walden, během jejíhož vystoupení do zahrady stále přicházeli noví návštěvníci.

Hlavním tahákem byli pražští WWW Neurobeat. „Je dobré, že většina kapel tady vystupuje za minimální honorář, nebo dokonce zadarmo,“ říká Barbora Staňková, spoluorganizátorka festivalu a členka spolku Živá vila.

Kromě poslechu živé hudby si mohli návštěvníci projít prostory budovy, ale také využít komentovanou prohlídku, při níž jim Barbora Staňková, která se ujala i role průvodkyně, představila historii vily a nastínila současnou situaci. V interiéru se také odehrála básnická čtení.

„Nájem nám končí 30. září. Do té doby tu chceme uspořádat ještě několik akcí, například se snažíme dostat sem Hanse Krale, syna původního majitele vily, kterému je dnes 85 let, ale i navzdory svému věku je neuvěřitelně vitální.“ podělila se o jeden z plánů B. Staňková a pokračovala: „O všech událostech budeme informovat na našem facebookovém profilu.“

„Kamarádi tu hrají s kapelou, tak jsem vyrazil za nimi a udělal si výlet na jih Čech. O vile jsem slyšel jenom zběžně, až tady jsem se dozvěděl, že je cenná,“ řekl Petr, mladík, který na festival přijel až z Kroměříže.

Spolek Živá vila stále čeká na rozhodnutí, zda bude budova prohlášena za kulturní památku, nebo se stane obětí plánovaného silničního obchvatu.

Štěpán Šanda