„Malému jsou dva roky a hlavní problém je, že jsem na mateřské. Chápu, že s takovým zájmem o školku dají přednost ženám, co jdou do práce a mají starší děti," říká maminka, která si nepřála být jmenována.

Před branami mateřských škol na Táborsku zůstalo po zápisech mnoho dalších dětí. Ředitelky musely s omluvou žádosti odmítat. Především dvouleté děti nebo děti matek, které jsou na mateřské s mladším potomkem. Špatná situace je hlavně u vesnických zařízení.

„Žádost si podalo 27 rodičů. Jedenáct z nich jsme bohužel museli odmítnout a čtyři děti jsou přijaté jen podmíněně," potvrzuje starosta Borotína Antonín Brož.

Borotínští proto rozšiřují prostory mateřinky a doufají, že to stihnou do 20. srpna. Tím pak vzniknou čtyři místa pro podmíněně přijaté děti.
V Chotovinách neuspokojili dokonce 21 rodičů ze čtyřiceti. Také tady už uvažují o přístavbě školky, která by kapacitu navýšila o jednu novou třídu.

Kapacitu mají také zcela naplněnou školky v Malšicích nebo Jistebnici. Tučapští nabízejí místo pro dvě děti. Rodiče jsou tak odkázáni hledat školku v městských zařízeních. Tábor ale například upřednostňuje dítě s trvalým bydlištěm ve městě. Zájemci z okolních obcí dostanou šanci jen v případě, že zbudou volná místa.

„Letos jsme v táborských školkách evidovali 472 přihlášek," upřesňuje Lenka Čížková z odboru školství. Na základní školu bude odcházet 346 prvňáčků, tudíž 126 dětí má nejisté umístění.

Toto číslo ale nemusí být ještě konečné.

„Někdy se objevují zdvojené žádosti o přijetí. Rodiče podají jednoduše přihlášku na více míst. Nejsou ještě vyřízené žádosti o odklad a lidé se mohou i odvolat. Takže se číslo může změnit a dětí bude nakonec přijato víc," popisuje situaci Lenka Čížková.

Místo v městských školkách musí hledat i Měšičtí. „Museli jsme odmítnout dvacet dětí. Přijali jsme počet, který odchází do základních škol," říká ředitelka Základní a Mateřské školy v Měšicích Hana Saláková.

Volné místa eviduje ještě Mateřská škola Světlogorská na Sídlišti nad Lužnicí a Ängela Kančeva v Táboře.

Každoročně provázejí přijímací řízení různé stížnosti. Proto kancelář ombudsmana stanovila kritéria, podle kterých žáky přijímat. Na prvním místě je věk.

Táborské školky

V letošním roce přišlo k zápisu do táborských mateřinek 472 nových dětí. Do základních škol odchází 346 prvňáčků. Celková hygienická kapacita školek je 1191 míst v 45 třídách.