V závěru  uplynulého týdne skončené výstavy budou v dalších dnech nahrazeny novými nebo ty stávající budou obohaceny dalšími prvky. Platí to pro Sladovnu, Prácheňské muzeum i galerii Portyč.

Ve Sladovně vrcholí přípravy na zítřejší už druhou vernisáž výtvarně herní expozice, která se podle píseckého rodáka Radka Pilaře, autora výtvarné podoby postavičky Večerníčka, jmenuje Pilařiště. Vernisáž začíná v 17 hodin  a je sice  určena dětem do šesti let, ale zřejmě společně s nimi sem nahlédnou i jejich rodiče a prarodiče. Vždyť knížky s ilustracemi Radka Pilaře už provázely několik generací čtenářů.
Expozice Pilařiště  vznikla ve spolupráci s vídeňským dětským muzeem ZOOM a Jihočeskou pedagogickou fakultou  a zítra se tedy dočká druhé vernisáže.

Je to vlastně obvyklé u většiny expozic, že když je Sladovna otevře, pak  tady začínají pozorovat, jak funguje  a podle toho expozici  doplňují a dodělávají. „Rozhodli jsme se, že udělat druhé otevření po víc než půl roku provozu je dobrá příležitost věnovat expozici cíleně víc péče, doladit  ji  a předvést ji v klidu našim partnerům, přátelům a dalším lidem.  Jsem moc ráda, že na  tuto  druhou vernisáž k nám zavítá i rodina Radka  Pilaře, která byla vůči nám nesmírně otevřená, laskavá   a velmi nám pomohla s porozuměním díla Radka Pilaře a s nastavením mantinelů projektu," uvedla Tereza Dobiášová, ředitelka Sladovny Písek.

Podle slov ředitelky bude celá expozice  obohacena o nové herní prvky vycházející   a dále rozvíjející bohatou ilustrativní tvorbu Radka Pilaře. „Nejmenší děti se mohou těšit na nové příšerky, hry na třídění, látkový domeček, iglú  zavěšený ze stropu, kam děti mohou vstoupit a kde naleznou prostor samy pro sebe, dospělý se do domečku nevejde. Dále zde budou rozličné textilní sedáky bohatě zdobené pilařovskou dekorativní tematikou. Všechny tyto aktivity navrhla a realizovala výtvarnice Mirela Tůmová," doplnila Tereza Dobiášová.
V Pilařišti najdou malí návštěvníci kovové nástroje a celkově to bude prostor sloužící hudbě – rytmu a melodii, které děti mohou objevovat. Expozici doplňuje i malba inspirovaná Radkem Pilařem provedená Miroslavem Šislerem.

Návštěvy si mohou při při návštěvě Sladovny prohlédnout i výstavy Do 3. ledna zde bude instalována výstava obrazů, kreseb a monotypů malíře a grafika Oldřicha Smutného  připravená k 90. narozeninám autora.

V Malé galerii Sladovny je do 7. prosince otevřena výstava fotografií Jaroslava Joe Hübla nazvaná Dialogy. Do konce dubna příštího roku pokračují interaktivní výstavy Dobrodruzi a Malá planeta.

Prácheňské muzeum připravilo v Malých výstavních síních nejen pro malé návštěvníky výstavu nazvanou Večerníček Chaloupka na vršku. Zájemci se mohou těšit na vstup do pohádkového světa výtvarnice Šárky Váchové. „Její animovaný seriál z roku 2008 patří mezi ty moderní večerníčky, které se vyznačují velmi milým a vkusným výtvarným zpracováním a získaly si oblibu nejen dětských diváků. Dokladem je i to, že  v roce 2013 vznikla druhá řada, takže dnes můžou děti vidět celkem dvacet dílů příběhů Honzíka, Martínka, Aničky či Apolenky. Oblíbené postavičky nás v nich seznamují s rokem plynoucím na vsi v souladu s tradicemi církevního kalendáře. Dětem tak nenásilně zprostředkovávají pomalu zanikající svět lidových tradic, říkadel a písniček," řekl k výstavě její  kurátor, etnograf Prácheňského muzea Jan Kouba.

Výstava, která se na jihu Čech představuje poprvé, nabídne návštěvníkům přes deset scén z večerníčku. Nahlédnou do chalupy rodiny Tomšů,  nebo doprovodí na koledu kluky převlečené za Tři krále, chybět nebude ani masopustní výjev. „Základem jsou totiž zimní scény ze seriálu, které vyprávějí zejména    o tradičních dětských radovánkách, mezi které patřily nejrůznější svátky, ale také sáňkování, bruslení nebo koulování. Pro děti je cenné, aby viděly, jak žili naši předci," doplnil Jan Kouba.

Součástí výstavy bude i bohatá tvorba scénáristky, režisérky i autorky výtvarné stránky večerníčku Šárky Váchové. Děti tak budou moci vidět například marionety prince, krále nebo třeba Pinocchia.

Muzeum připravilo k výstavě komentované prohlídky spojené s výtvarnou dílnou, které jsou určené zejména školkám nebo mladším ročníkům prvního stupně základních škol. „Děti si nejprve užijí atmosféru výstavy a poté si pod vedením lektora vyrobí malou loutku, zájemci si mohou navíc vybarvit  dřevěnou ovečku," dodal Jan  Kouba.

Galerie Prácheňského muzea bude patřit výstavě malíře Antonína Šíta nazvané Zůstat vždy sám sebou. Vernisáž se uskuteční v pátek  4. prosince od 16 hodin. Na zahájení promluví  Jaromír Procházka   a o hudební doprovod se postará umělcův přítel Jiří Krejčí. Tato výstava  se již konala  v galerii kláštera v Milevsku  a následně pokračovala   ve Strahovském klášteře premonstrátů v Praze.

Galerie Procházka vydala monografii Antonína Šíta ve spolupráci s Prácheňským muzeem, jehož pracovníci zhotovili kompletní fotodokumentaci díla. „Výstava malíře Antonína Šíta nabízí vyzrálé malířské dílo, zobrazující umělcův niterný vztah  k domovské krajině, spojený s pokornou         a hlubokou duchovní vírou. Antonín Šít  patří mezi umělce, kteří celoživotně tvořili mimo centrum uměleckého dění, ale jejichž dílo snad právě proto je skutečně ryzí, neovlivněné a nepodléhající nejrůznějším módním stylům a zachovává si svoji pozoruhodnou uměleckou, ale i hluboce lidskou výpověď," charakterizovala umělce Irena Mašíková Konštantová z Prácheňského muzea v Písku.