Šest uchazečů projevilo zájem od dubna pracovat jako asistent prevence kriminality. Zda se všichni dostaví tuto středu i k osobním pohovorům před výběrovou komisí, ale jisté není. Když před rokem vybírali Vimperští první dva asistenty, ze čtrnácti přihlášených jich přišlo třináct.


Podmínky pro přijetí se podle místostarostky Jaroslavy Martanové nemění, přestože prostředky na úhradu veškerých nákladů spojených s činností dvou asistentů prevence kriminality při Městské policii ve Vimperku tentokrát poskytuje Evropská unie. „K základním předpokladům patří česká státní příslušnost, uchazeč nesmí pobírat starobní důchod, musí mít za poslední tři roky čistý trestní rejstřík a nesmí být proti němu v současné době vedeno trestní stíhání," shrnula nejpodstatnější podmínky pro uchazeče.
Oproti loňskému roku, kdy se na asistenty prevence kriminality hlásila zhruba polovina žen, letos jsou to samí muži. „Aktuální projekt umožňuje, aby se do výběrového řízení přihlásili i oba současní asistenti prevence," potvrdila místostarostka.


Po třech čtvrtinách roku sama hodnotí práci asistentů jako velmi dobrou. „Zkušenosti máme pozitivní a navíc se proti původnímu záměru rozšířila spolupráce s asistenty prevence kriminality i na další organizace, jako je Městská správa domů, Úřad práce a odbor sociálních věcí. Navíc je dohodnuto, že od dubna nastartujeme spolupráci s Mediační a probační službou," doplnila.

Asistenty prevence kriminality Karla Ference a Jana Bílého mohou Vimperáci potkávat v ulicích města už od začátku května loňského roku.
Oproti původním plánům vedení radnice se jejich činnost rozšířila. Místostarostka Jaroslava Martanová za významný výsledek jejich práce považuje také zklidnění situace v problémových lokalitách právě díky působení současných asistentů prevence kriminality.

Přispívá k tomu podle místostarostky i fakt, že oba zastupují dvě největší romské rodiny ve Vimperku. „Určitě se to osvědčilo minimálně v tom, že se jim podařilo mezi Romy vyvrátit některé fámy, ať již úmyslně či nepochopením vnášené do romské komunity. To byl případ, kdy ve Vimperku začal působit nový romský terénní pracovník. Romové nechápali, proč to nedělá někdo z nich, tak jim vysvětlovali, že pro tuto práci musí mít takový člověk odpovídající vzdělání. Ukázalo se, že vysvětlování pomohlo a navíc byli asistenti nápomocni romskému terénnímu pracovníkovi přímo v některých rodinách," doplnila Jaroslava Martanová s tím, že se asistentům lépe daří vytvořit mezi úřady a Romy komunikační most.


To, že zájem o práci preventistů oproti loňskému roku poklesl více než na polovinu, přikládá místostarostka komplikacím se zajištěním potřebných podkladů ze strany některých uchazečů. „Někteří měli problém s výpisem s rejstříku trestů, někteří i s dodáním vysvědčení. Odradilo je, že by si museli vyřizovat opisy vysvědčení, ale i fakt, že nechtěli investovat do poplatku za výpis z rejstříku trestů. Trochu mne mrzí, že někdo nebyl ochoten investovat do lepší budoucnosti. Na druhou stranu se někteří, kteří mají v současné chvíli práci, se obávali, aby o ni podáním žádosti nepřišli. Domnívám se, že do značné míry hraje roli i menší sebevědomí a strach z neúspěchu," doplnila.


Osobní pohovory s uchazeči se konají tuto středu a Jaroslavy Martanové budou již ten den známa jména nových asistentů prevence kriminality. Ti budou ve Vimperku působit po dobu minimálně dalších šestnácti měsíců.