Ať se to Velešínským líbí nebo ne, středem 
a dominantou města je autobusové nádraží. A to přesto, že Velešín nepostrádá náměstí, které se rozkládá 
o kousek dál. Stejně jako 
v Českém Krumlově velešínské nádraží a prostor, kde se nachází, potřebují nový vzhled. To si Velešínští uvědomují už roky. Nyní je ale naděje, pokud město uspěje ohledně dotace, že na přestavbu nádraží už brzy opravdu dojde.

„To víte, že se těším na nové," říká osmašedesátiletý Jan Kmín z Velešína. „Já sice autobusem jezdím jen občas, ale Velešín ho potřebuje. Nádraží se tu postavilo v akci Z. Pak se tam postavil hříbeček (krytá čekárna), ale vandalové ho rozebrali. Nejdřív okna, potom to ostatní a za chvíli spadne i střecha."

Autobusové nádraží v centru města bylo postaveno v 70. letech minulého století. „To místo ale v současné době nevyhovuje nejenom autodopravcům z hlediska dopravy, ale ani chodcům," říká starosta Velešína Josef Klíma. „Chtěli bychom proto změnit charakter toho místa a jeho dispozice. To znamená, že nejde jenom o samotný přestupný terminál pro přestupy cestujících, ale o celou tu plochu. Vznikla by tam také parkovací místa a současně by ten prostor sloužil jako pěší zóna pro lidi, kteří přicházejí ze Školní ulice, tedy především pro školáky."

Podle jeho slov by na nádraží stála pouze jedna malá budova, která by sloužila jednak jako útočiště před venkovní nepohodou, ale také by tam cestující našli občerstvení a WC. Nádraží by doplňovala parková úprava. Nádraží bude mít osm stání pro autobusy.

„Bohužel současné předpisy limitovaly možnosti využití prostoru a přinesly i určitá dopravní omezení. Takže jsme tomu projekt museli přizpůsobit," doplnil Josef Klíma.

Předpokládané náklady zatím činí zhruba 40 milionů korun.

Více čtěte v pátečním vydání Českokrumlovského deníku.