„Veřejnost si přeje venkovní koupání. Má-li bazén fungovat, ať je to s venkovním koupáním. Návštěvnost v minulé sezoně, kdy byly venkovní bazény zavřené, byla nižší," zdůraznila místostarostka města Hana Rambousová. Právě její návrh oprav včera zastupitelé schválili.

Ve hře byla i větší oprava za 35 milionů korun. Tu podporoval zastupitel Radek Boček. „Když už máme jednou sekat, sekejme pořádně. Že postavíme nový aquapark za pět let, je populistické lhaní si do kapsy," argumentoval Radek Boček. Z plánu tak nakonec vypadly například opravy sauny, zesílení střešní konstrukce nebo výměna oken.

Bazén je ve špatném technickém stavu, protože do něj město téměř deset let neinvestovalo. „Za stejnou dobu jsme dali do městského sportovního areálu sto milionů korun a do zimní stadionu sedmdesát milionů korun," řekl ředitel Městských služeb Písek Josef Hrádek.

Město sbírá podněty, kde by mohl nový aquapark stát, pak se rozhodne, zda půjde pouze o bazén nebo o aquapark. To by mělo být jasné do dvou let. 

Opravy bazénu v Písku

Bazénová hala - žlábek a strop, střešní konstrukce, bazénová technologie (2,1 milionu korun).


Vstupní schodiště, terasa u restaurace, šatny 1. NP, střecha, vzduchotechnika šaten, bazénová technologie - dětský bazén (6,2 milionu korun).

Venkovní bazény, ochozy bazénů, bazénová technologie - venkovní bazény (13,1 milionu korun).

Ke kulatinám se bazén ve Volarech dočká nových oken

Volarský bazén.Pokud by stavby slavily narozeniny, pak plavecký bazén ve Volarech na Pracjaticku by letos měl na dortu třicet svíček. Dort se sice nejspíš konat nebude, přesto hlavně ti, kteří bazén pravidelně navštěvují, ocení dárek, který pro bazén chystá město, byť s několikaměsíčním zpožděním oproti původnímu datu otevření.

V loňském roce totiž požádali Volarští o dotaci na zateplení bazénové haly a před koncem roku už bylo jasné, že ji získali. Byť to podle starostky Martiny Pospíšilové nebude v takové výši, jakou by si přáli.

„Získali jsme zhruba 1,7 milionu korun, i když jsme původně uvažovali přibližně o dvojnásobku. Naštěstí jsme tuto informaci měli ještě před koncem roku, takže jsme podle toho upravili rozpočet pro letošní rok. Se zastupiteli jsme se museli rozhodnout, zda i na vyšší spoluúčast města přistoupíme, nebo dotaci odmítneme. Nakonec jsme si dotaci ponechali a v letošním roce budeme zateplovat plavecký bazén," přislíbila starostka.

Oproti investicím do zateplení základní školy nebo opravy Chlumského rybníka, kde se zúřadování dotací táhlo i několik let, v tomto případě je pro Volarské situace lepší v tom, že je jasně stanoven termín dokončení a tím je 30. září letošního roku. „Jsem moc ráda, že se tak stane právě letos, protože plavecký bazén v letošním roce oslaví třicet let od svého otevření," podotkla Martina Pospíšilová.

V minulých letech už se v plaveckém bazénu provedly dílčí opravy ve sprchách, sociálních zařízeních či ve vestibulu haly. Aktuální dotace má vyřešit problémy s únikem. Týká se to především velké prosklené stěny směrem do zahrady, kde je únik tepla největší, částečně se přizpůsobí vstup do haly a rovněž stěna směrem k dětskému hřišti.

„Každopádně se úpravy budou týkat pouze venkovních ploch. Rozhodně se nezlepší jen energetická náročnost plaveckého bazénu, ale i jeho vzhled. Stačí se podívat na základní školu, jak se zateplením proměnila. Výši nákladů určí až výsledek výběrového řízení," zdůraznila starostka.

Petr Horálek z Volar plánovaná vylepšení vítá. „Hlavně když je velká zima, u prosklené stěny se sedět v plavkách nedá. Takže zateplení bude určitě k dobru věci, a to nejen pokud jde o úspory tepla. Určitě se zvýší celkový komfort změnou vnitřního klimatu v bazénu," uvažuje Petr Horálek o výhodách plánovaných oprav.

Sám sice dává přednost spíše koupání a plavání v přírodních podmínkách, ale to hlavně z důvodu současné úpravy vody v bazénu. „Prostě mi chlorovaná voda příliš nevyhovuje. Možná by to změnila úprava technologie," říká a jako ředitel základní školy současně připouští, že dětem, které zde absolvují plavecký výcvik, nevadí ani chlorovaná voda.

Každopádně by uvítal, pokud by se podařilo rozšířit nabídku v bazénu o relaxační aktivity, jako jsou vířivky. „Teplá vody mi v bazénu chybí docela dost," připustil Petr Horálek.

Nejen změnu technologie mají Volarští v plánu. Ovšem i u ní budou rozhodovat finance. „Máme tu už několik let rozsáhlý projekt na rekonstrukci a modernizaci celého plaveckého bazénu, který počítal s výměnami bazénové vany, instalací tobogánu a podobně. Kdyby to vyšlo v době, kdy jsme tuto dotaci podávali do Regionálního operačního programu, nemuseli bychom zateplení nyní řešit a lidé by měli k dispozici nový velký i dětský bazén, vířivky, novou technologii, šatny a tak dále," shrnula dále Martina Pospíšilová.

S velkým projektem se ale nepodařilo uspět a je jasné, že město bude muset do vylepšení a oprav investovat alespoň po částech. „V tuto chvíli máme alespoň opravenu bazénovou vanu, takže nedochází k únikům vody. Jsou ale potřeba opravit dlažby, šatny, vyměnit bazénovou vanu. Pokusíme se získat dotaci alespoň na výměnu technologie, a pokud by se to podařilo, udělali bychom i výměnu bazénové vany a to nejzásadnější by bylo za námi," doplnila starostka Volar Martina Pospíšilová.