Unavení lidé, na návsích se kupí hory zničeného nábytku, nefunkčních praček a ledniček, všude bláto. Tak to vypadalo před pěti lety ve Sviněticích, Budyni a Bílsku, Měkynci, Pivkovicích, Útěšově a Chrástu po té, co se tudy v neděli 5. dubna 2009 přehnala silná bouře. Průtrž mračen tehdy vyplavila na čtyři desítky domů.
Starosta Bílska Jiří Kulík se na katastrofu pamatuje. Podle jeho slov se následky podařilo odstranit rychle. „Když velkou vodu řešíte během deseti let několikrát, už se s tím tak nějak naučíte žít, počítáte s tím," uvedl. Za nejhorší považuje ale povodně z roku 2002. „Byli jsme hodně překvapení, co takový malý potok dokáže," zmínil se.
Oblast Bavorovska s velkou vodou bojuje velmi často. Velitel Sboru dobrovolných hasičů Bavorov Jan Kopecký má všechny pohromy v paměti. „Vodu jsme tu měli v roce 2002, 2004, 2006. Pak přišla voda v roce 2009. O dva roky později nás zasypaly kroupy a loni začaly povodně na začátku června," podotkl.
Ty zasáhly i rodinu Koutských, která bydlí v bývalém mlýně přímo u řeky Blanice
v Bavorově. Těžkou hlavu si
s nich ale nedělali. „Dřív jsme měli vodu v domě tak dvakrát do roka. Pamatuji si, že jsem tehdy sedával na okně
a v mlýnici chytal ryby. Povodně byly součástí života," vzpomíná Josef Koutský.
Navzdory četnosti povodní a záplav v Bílsku stále není plánovaný suchý poldr. Ten měl být na Bílském potoce loni, situace je jiná. Musí se zvýšit průtok potoka, aby Povodí Vltavy mohlo žádat o dotaci. Poldr tak další dva roky určitě nebude. Protipovodňová opatření se dotknou celého Bílského potoka.
