Písek – Cena vodného a stočného by mohla být v Písku pro příští rok nižší než letos. „Po letech zdražování ceny vodného a stočného se zlevní, i když jen v řádu haléřů," potvrdil místostarosta města Josef Knot. Pro rok 2016 je navržena cena vodného ve výši 38,95 koruny a stočného 37,53 koruny včetně patnáctiprocentního DPH. Celková cena vodného a stočného tedy bude 76,48 koruny včetně DPH.

O ceně vodného a stočného pro příští rok jedná v současné době Vodárenská správa Písek s provozovatelem vodohospodářské sítě v Písku firmou ČEVAK.
Schvalovat ji bude zastupitelstvo města na svém jednání 5. listopadu. 

Milevsko – Obyvatelé Milevska si s největší pravděpodobností připlatí od příštího roku za vodu. Návrh, o kterém budou rozhodovat zastupitelé, počítá s navýšením o 74 haléřů včetně daně na 65,09 koruny za kubík.


Radní Miroslav Doubek, jenž s provozovatelem vodohospodářské soustavy ve městě firmou Čevak jednal, podotkl, že mluvili o třech variantách. „Možnosti byly od zvýšení nájmu o půl milionu korun až po situaci, že by se nájemné vůbec nezvyšovalo," podotkl Miroslav Doubek. Dodal, že se dohodli na zvýšení nájmu, který bude platit Čevak městu, a to o 103 tisíc korun na 7,25 milionu korun. I tento návrh jde do zastupitelstva.

Za navýšením stojí podle Miroslava Doubka také to, že město potřebuje investovat do vodohospodářské soustavy. „V minulých deseti dvanácti letech se do vodovodů a kanalizací nedávalo ani to, co se vybíralo. Pro letošní rok jsme měli návrh, že bychom částku překonali. Ale kvůli tomu, že se neuskuteční druhá etapa obnovy Švermovy ulice, to naplněné nebude," uvedl s tím, že příští rok by se mohlo do vodovodů a kanalizací dát dvojnásobek, zhruba 16 milionů korun. V plánu je druhá i třetí etapa opravy Švermovy ulice, oprava kanalizačního sběrače či obnova vodovodu v ulici J. A. Komenského.

Naopak co už je jasné, je cena za teplo. Ta se od roku 2016 zvedne, a to o 2,2 procenta. Týká se to jak tepla z CZT neboli z centrálního zásobování teplem, tak i ohřevu vody. Naopak teplo z plynových zdrojů zůstává na částce 599,3 koruny. Nově bude cena tepla 484,3 koruny za GJ bez DPH, ohřev teplé užitkové vody za 475,8 koruny. „Hlavním důvodem je snižující se spotřeba," odůvodnil starosta Ivan Radosta narůst cen.

I přes navýšení bude teplo v Milevsku levnější než v Písku, Strakonicích, Českých Budějovicích či Táboře. V Milevsku je nyní cena 473,90 koruny za GJ.