Projektant Václav Novák (63) 16. listopadu v noci několikrát vystřelil legálně drženou zbraní na 28letého Martina Z., který mu chvíli předtím údajně pokřikoval před domem „Nováku, vylez ven, já tě zabiju, já tě zmlátím." Mladík utrpěl průstřel hrudníku, plíce a třísla a tržnou ránu na hlavě a podle obžaloby byl bezprostředně ohrožen na životě. Střelec se tak zpovídá ze zločinu pokusu vraždy, za který mu při prokázání viny hrozí 10 až 18 let vězení.

Obžalovaný trvá na tom, že se pouze bránil o desítky let mladšímu a fyzicky zdatnějšímu iniciátorovi sporu, a proto se necítí být vinen. Martin Z. však tato tvrzení popírá a tvrdí, že k žádným předchozím výtržnostem u domu obžalovaného nedošlo. Dle něj byl útok ostře nabitou zbraní nečekaný a zákeřný. A právě zásadní rozdíly ve výpovědích obžalovaného a poškozeného byly důvodem zájmu vrchního soudu ještě před tím, než by jeho senát mohl začít projednávat případné odvolání proti prvoinstančnímu rozsudku.

Staly se totiž stěžejním podkladem posudku psychologa Rostislava Nesnídala na obžalovaného. Znalec vycházel z popisu událostí tak, jak je nastínil střelec Václav Novák. „Neshledal jsem, že by byl (obžalovaný) agresivní osobou. Je však nutné zohlednit, že prožíval emočně velmi vypjatou situaci. Zbraň použil ve zkratu. Čin vysvětlil, je přesvědčen o své pravdě," uvedl mimo jiné psycholog.

Kdo je vlastně oběť?

Vrchní soud ho nyní prostřednictvím krajského soudu vyzval k doplnění posudku, kde by zohlednil také tvrzení poškozeného o nenadálém a zákeřném útoku, případně výpovědi dalších svědků. To se příliš nezamlouvá advokátovi obžalovaného Miroslavu Kříženeckému, autorovi zpracovávané ústavní stížnosti.

„Vrchní soud de facto vyzývá znalce, aby hodnotil důkazy. To mu ale vůbec nepřísluší," zdůvodnil advokát své rozhodnutí.

Jak jsme již uvedli při květnovém zahájení hlavního líčení, Václav Novák oné listopadové noci nestřílel před domem poprvé. On sám tvrdí, že byl dlouhodobým cílem šikany části svého okolí. Vypověděl, že už před incidentem mu někdo házel kameny a květináče do oken, na fasádu a do zahrady. Podle něj to zřejmě bylo kvůli stížnostem na hluk z nedalekého baru, které opakovaně zasílal hygienikům.

Tyto vandalské útoky oficiálně (přes policii) neřešil, prý s ohledem na manželku a tchyni. Inkriminovaného dne však ženy nebyly doma, a když v noci zaslechl opilecký křik před domem, rozhodl se zakročit. „Dovolil jsem si vyprovokovat útočníky tím, že jsem vyšel na zápraží. Mít zbraň bylo štěstím, kdybych ji neměl, tak jsem to pravděpodobně nemusel přežít. Nevěděl jsem, kolik jich je. Poslal jsem je pryč, ale oni začali řvát ještě víc. Vyšel jsem ven s pistolí, aby viděli, že musí počítat s odporem. Pak jsem se hned vrátil domů, ale po chvíli mě napadlo, že jsou to ti, kteří mi rozbíjejí okna," popisoval obžalovaný. Když před domem poprvé varovně vystřelil, údajní agresoři místo opustili. Václav Novák je sledoval a po necelých 300 metrech poškozeného dostihl.

Pak za nejasných okolností došlo ke střelbě. „…přišel jsem blíž a on na mě zařval,tak pojď, ty hajzle. Byl to nečekaný útok, nevěděl jsem, co mám dělat. Zmítali jsme se a vtom jsem si uvědomil, že mám za pasem pistoli a dochází mi síly a budu muset vystřelit. První rána s poškozeným nic neudělala a ve svém jednání pokračoval," vypovídal obžalovaný.

Poškozený tuto verzi odmítá a tvrdí, že k fyzickému konfliktu nedošlo. K projednávanému skutku řekl, že se s kamarádem nad ránem vraceli z fotbalové dokopné a hlasitě zpívali. Když přišli před dům obžalovaného, ten na ně zařval, ať „drží hubu". Odpověděli stejně, pak padla rána. Zda šlo o petardu či výstřel, poškozený neví, nicméně to prý brali jako impuls k opuštění místa. Urazili pár stovek metrů, pak se rozdělili. On šel k přítelkyni a cestou prý hladil přes plot sousedova psa. Najednou za sebou uslyšel „Tak to jsi ty, co tady řveš?" Než stačil jakkoliv zareagovat, padly dva výstřely.

„Pak si pamatuji, jak jsem vrávoral a on (obžalovaný)mě dvakrát nebo třikrát praštil něčím do hlavy. Potom si nic nepamatuji, probral jsem se až v nemocnici. Útočník mi vůbec nedal šanci promluvit. Napadl mě už v minulosti," vypovídal Martin Z., který byl po útoku v dlouhodobé pracovní neschopnosti a podle svého vyjádření se stále potýká se zdravotními problémy fyzického i psychického rázu.

Hlavní líčení pokračuje.