„Stav byl výhledově neudržitelný. Budovy, které jsme na Hosíně využívali, byly v nevyhovujícím technickém stavu a kvůli složitým vlastnickým vztahům nebylo možné investovat ani do oprav ani do nutného rozvoje základny," vysvětluje jeden z impulzů k zásadní změně mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Petra Kafková. „Zázemí nové základny je moderní, nekoliduje s normami, v případě potřeby lze rozšířit její kapacitu," dodává.

Z historieLetecká záchranka zahájila provoz na tehdejším vojenském letišti v Plané 1. 5. 1991. Roku 1995 se její základna přestěhovala na Hosín, odkud záchranářský vrtulník létal dalších 20 let. O novém umístění základny se ale jednalo od roku 2006. Stavba nového areálu začala na jaře roku 2014, letos v červenci bylo hotovo. Od srpna již vrtulník vzlétá z nové základny v Plané, která zatím funguje ve zkušebním režimu.

Fakt, že helikoptéra záchranářů přesídlila na letiště v Plané, kde ostatně v roce 1991 jihočeská letecká záchranka vznikla, ale znamená i řadu dalších výhod. Zanedbatelné nebudou některé technické, logistické, ale také ekonomické přínosy spojené se stěhováním do vlastních prostor. Zanedlouho tu také začne fungovat i nové výjezdové místo pro sanitky, které tak budou mít blíž k pacientům na problematické výpadovce na Krumlov a v době dopravní špičky i do některých částí Budějovic.

Romantické ale nepraktické prostředí hosínského letiště mění Letecká záchranná služba Jihočeského kraje za novou základnu v sousedství jihočeského letiště. Dnes slavnostně otevíraný areál přinese posádkám celou řadu výhod.

Ze starých budov v nevyhovujícím technickém stavu bez možností úprav, rozšíření, ale třeba i zabezpečení proti nezvaným návštěvníkům se přestěhovali do nově vybudovaného objektu, který již odpovídá všem bezpečnostním, hygienickým i technickým normám pro provoz letecké záchranky.

„Dalším plusem může být provázanost s letištěm, které může nabídnout technickou pomoc, vlastní hasičský sbor, systém zabezpečení, ale také nám umožní létat i v noci a za nepříznivého počasí. Základna záchranářů naopak může vyřešit zdravotní zabezpečení letiště a řešení mimořádných událostí na letišti," vyjmenovává mluvčí zdravotnických záchranářů Petra Kafková.

Společnost posádce helikoptéry navíc brzy bude dělat i personál pozemní záchranky. „Přesune se sem jedna posádka ze základny v budějovické ulici Boženy Němcové. Bude odtud vyjíždět na výpadovku na Krumlov, v době dopravní zácpy může snáz projet i do některých částí Budějovic, zlepší se i dostupnost severní části Boleticka," slibují si záchranáři. Na letištní základně plánují umístit i vozidla vybavená na řešení mimořádných událostí, jako jsou například nebezpečné nákazy.