Hlavně malé děti byly jako u vytržení. Pozorovat včerejší zatmění Slunce byl pro ně nevšední zážitek. „Já jsem se dívala na zprávy a tam říkali, že kousek Slunce zakryje Měsíc, ale jenom kousek, ne celý. To bysme museli jet na jinej světadíl," přišla táborské hvězdárny, která praskala ve švech, z domova dobře poučná Tereza Kuželková ze třetí třídy školy Orbis Pictus. Ve hvězdárně byla poprvé v životě a hned si musela na schodech vystát pořádnou frontu než se dostala k dalekohledu.

Zkáza světa

Za celou dobu, kdy se Měsíc začal dostávat před Slunce až do jeho odplutí krátce před polednem se se přišlo z kopule podívat zhruba 300 až 400 lidí, především školáků.
„To se dalo čekat, že bude takový zájem. Děti mi položily i spousty inspirativních dotazů, například jestli Slunce vybouchne, nebo zda ho pohromadě drží gravitace. Na obě otázky slyšely kladnou odpověď. Byli to školáci kolem dvanácti let a moc dobře jsme si pobesedovali," rekapituluje ohromný zájem o pozorování zatmění šéf hvězdárny v Táboře, astronom Marek Peca.

Na pozorování zatmění se vypravila celá zemědělská škola. Ještě než se student vystřídali i dalekohledu, pozorovali děj na nebi přes kotouče ze starých disket, které jsme pro tuto příležitost do hvězdárny přinesli. Šly z ruky do ruky, postup Měsíce byl přes ně vidět jako na filmovém plátně.

„Je to super, ještě jsem to nikdy neviděla, takže jsem ráda, že nám to škola povolila," ocenila Veronika Vaňková, jíž v roce 1999, kdy u nás stín překryl Slunce vůbec nejvíc od roku 1485, z 98 procent, byly teprve dva roky. Nejbližší částečné zatmění nás pak čeká 10. června 2021, ale to bude jen velmi malé, 16,9 procenta. Větší než včera zažijeme 12. srpna 2026, kdy Měsíc postará o 89procentní zatmění.

Zatmění pozorovali i v Sezimově Ústí

Také školáci ze Sezimova Ústí využili krásného počasí a vyrazili pozorovat zatmění do místní hvězdárny Františka Pešty. V dlouhých frontách se tlačili před dalekohledy a nemohli se dočkat, až i na ně přijde řada a osobně se přesvědčí, jak takové zatmění vlastně vypadá. Mnozí z nich jej totiž viděli úplně poprvé.

Údiv neskrýval ani páťák z místní Základní školy Švehlova, Matyáš Růžička. „Je to hodně zvláštní, jak je to sluníčko vidět jenom z půlky. Ještě jsem nikdy nic podobného neviděl. Určitě bych se šel do hvězdárny podívat i příště," řekl Matyáš se zaujetím.

Dětští i dospělí návštěvníci, kteří si zatmění nechtěli nechat ujít, měli k dispozici tři venkovní dalekohledy. Za tím největším ale museli vystoupat po schodech přímo do budovy hvězdárny. Tam mohli v projekci sledovat, jak se viditelná plocha Slunce stále zmenšuje.

Ani ty nejmenší děti z Mateřské školky Lipová nezůstaly v pátek s hračkami ve školce a do hvězdárny přišly. „Dívala jsem se přes sklíčko a viděla jsem malinký zelený měsíček," pověděla s nadšením šestiletá Valerie Plachá, která se včera s tímto astronomickým úkazem seznámila také úplně poprvé.

Podle Milana Vavříka, člena občanského sdružení, které má hvězdárnu v pronájmu, nebylo včerejší zatmění nijak speciální nebo významné, protože zhruba každý rok jsou na celé zeměkouli viditelná dvě zatmění. Upozorňoval ale návštěvníky na erupce na Slunci, které při okrajích Slunce bylo možné zahlédnout, ač šlo o milimentrové výstupky. „Sluníčko je taková obrovská žhavá koule, kde dochází k prolínání magnetických polí a sil, které tu hmotu vyvrhnou," vysvětloval Milan Vavřík a přirovnal erupce na Slunci k vystříknutí vařící vody. „Ty změny na Slunci samozřejmě nejsou stejné jako u té vody. Musí trvat desítky minut, abychom je na Zemi vůbec zaregistrovali. Taky jsou ve skutečnosti velké řádově v desítkách tisících kilometrech." dodal Milan Vavřík.