Jak vysvětluje starosta Českých Velenic Jaromír Slíva, doposud česká záchranka nemohla s pacientem přejet přes hranice, aby ho mohli ošetřit v gmündské nemocnici, kterou mají Veleničtí coby kamenem dohodil.

„Vidím to jako pozitivum. Dlouhodobě jsme o to usilovali a přinese to další zlepšení akutní péče. České Velenice jsou daleko od budějovické i hradecké nemocnice a všichni víme, že při záchraně života mnohdy rozhodují vteřiny. Navíc tím, že existuje tato dohoda, nebudou náklady na ošetření přeneseny na pacienta," uvedl Jaromír Slíva.

Změnu vítají i rodiče dětí a rovněž třeba pracovníci ve školství. „Jsme rádi, že se přejezd sanity záchranky přes hranice do Gmündu podařilo prosadit," říká zástupkyně ředitele velenické základní školy Miroslava Čejková. Dodala, že ve škole se naštěstí zatím nestalo něco takového, že by museli přivolat záchranku. „A doufám, že se ani nic nestane. Ale smlouvu kvitujeme, neboť máme nemocnici 500 metrů od nás, zatímco do Hradce nebo Budějovic to trvá hodinu," dodala.

Již tři roky také mohou pacienti z pohraničí jezdit do Gmündu na různá vyšetření.