Agresivita spojená s nerespektováním autority městské i státní policie, nepřiměřená rychlost a nezkušenost mladých řidičů. Právě tyto příčiny stojí podle krajského koordinátora BESIP Václava Kováře za nejzávažnějšími letošními nehodami na jihočeských silnicích. Policisté jich od začátku ledna vyšetřovali více než tisícovku, následky jsou tragické.

Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zemřelo třikrát víc lidí, přibývá i zraněných. Jihočeská policie 
na tento nepříznivý trend reaguje přísnějšími a častějšími kontrolami. Až do pondělí 
se zaměří hlavně na dodržování rychlosti, alkohol, dodržování pravidel na železničních přejezdech i technický stav aut.

Nehody v číslechSituace v kraji od 1. ledna do 17. dubna letošního roku.

Počet nehod - 1018
Mrtví - 20 + 2
Těžce zranění - 28
Lehce zranění - 363

(Pozn. dva lidé nezemřeli přímo při nehodách, ale následně podlehli těžkým zraněním v nemocnici)

Během loňských Velikonoc se na silnicích v kraji stalo 26 nehod, při kterých zemřel jeden člověk a dalších 15 utrpělo lehká zranění. Pozor by však řidiči měli dávat 
i po svátcích, potkat na silnicích dopravní hlídky teď totiž bude mnohem obvyklejší než kdy dřív. Dalším opatřením je rozjetí velké kampaně s názvem Zastav jízdu smrti.

Jak minulý týden uvedl nový jihočeský policejní ředitel Miloš Trojánek v exkluzivním rozhovoru pro náš Deník, smyslem  je, aby si řidiči uvědomili, že problém je skutečně v dodržování pravidel silničního provozu. „Ze svých zkušeností vím, že hlavní příčinou drtivé většiny dopravních nehod je rychlá jízda. 
Na to se zaměříme. Kolegové dostali konkrétní úkoly. Není to otázka týdne nebo čtrnácti dní, ale několika měsíců, kdy by měla kampaň řidičům jasně ukázat, kde je příčina nehod a samozřejmě je seznámila i s následky," poznamenal 
v rozhovoru plukovník Miloš Trojánek.

Krajská policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová ve čtvrtek oznámila, že zmiňovaná kampaň Zastav jízdu smrti už má konkrétní obrysy. Potrvá až do léta a kromě policistů 
se na ní bude podílet především  odbor BESIP ministerstva dopravy. O své zkušenosti při řešení těch nejzávažnějších a nejtragičtějších nehod se ve sdělovacích prostředcích (mezi jinými i v našem Deníku) podělí i hasiči nebo záchranáři.

„Cílem  kampaně je zvýšit informovanost veřejnosti právě v této problematice. Čtenáři, diváci a posluchači tak budou formou článků, rozhovorů či zajímavých reportáží pravidelně informováni například o nehodách, které se v předchozích dnech staly. Zjistí, jaké jsou nejčastější příčiny a následky dopravních nehod nebo jaká pravidla bezpečnosti v dopravě platí pro seniory, jaká pro děti 
a mnoho dalších témat," nastínila mluvčí s tím, že výstupy najdou zájemci i na webových stránkách policie.cz 
v sekci krajská ředitelství policie, Jihočeský kraj –  zpravodajství.

Spoluorganizátor kampaně, dopravní expert Václav Kovář  upozornil, že zřejmě největším aktuálním problémem řidičů v jihočeské metropoli je skrytá agresivita spojená s pokusy ujet policii. Toto hazardní chování stálo život dva řidiče na Strakonické a Jiráskově nábřeží a spolujezdkyni jednoho z nich.

„Obecně je velkým problémem nepřiměřená rychlost. Ta je příčinou šesti nehod z deseti.   Ty nejtragičtější nehody mívají na svědomí mladí řidiči s málo zkušenostmi. I na to bychom se rádi zaměřili," dodal Václav Kovář.