Týrání osoby žijící ve společném obydlí, vydírání a nebezpečné pronásledování, z toho se v úterý 1. prosince začal zpovídat u Okresního soudu ve Strakonicích pětatřicetiletý Emanuel B. Podle obžaloby měl svou přítelkyni opakovaně slovně napadat, častovat ji sprostými nadávkami a používat proti ní i fyzické násilí a podobně.

Obžalovaný Emanuel B. sice u soudu naoko litoval toho, jak se choval, ale na druhou stranu neuznával, že by situace byla tak vyostřená, jak popisovala obžaloba či poškozená. „Nedokázal jsem se na všechno podívat z její strany," tvrdil. „Problémy po mém návratu z vězení, nezvládl jsem začlenění do normálního života. Řekl jsem jí spoustu nepěkných věcí," dodal. Fyzické napadání, psychické týrání a podobně ale rozhodně neuznal.

Podle poškozené se ze začátku, když se seznámili, zdál fajn. Vzala ho dokonce pod svou střechu. Stavěl se do role jejího ochránce, teprve později se ukázalo, že právě on jí ublížil nejvíc. Napětí se stupňovalo zejména po jeho návratu z vězení, kde byl kvůli dopravní nehodě. „Podezříval mě, i když jsem se zdržela v práci. Nesnesl ani, když jsem někoho pozdravila na ulici. Nikdy jsem nevěděla, co ho vytočí. Už jsem se bála říct cokoliv," uvedla. Takové situace se stupňovaly, až nakonec odešla ze svého domu.

Ani potom neměla klid. Sledoval ji a neustále se ji snažil kontaktovat. Například byl schopen jí během pár hodin čtyřicetkrát prozvonit nebo jí za den poslat sedmdesát SMS. Na policii šla, když už opravdu nevěděla kudy kam. Domů se vrátila asi po měsíci a půl, když už byl obžalovaný dávno ve vazbě.

Rozsudek nepadl, obžalovaný zůstává ve vazbě

Když před soud měla předstoupit poškozená, bylo jí umožněno vypovídat v nepřítomnosti obžalovaného Emanuela B., který ji měl týrat, vydírat a také pronásledovat.

Za toto řešení se přimlouvala státní zástupkyně Miroslava Prokešová. „Ona se jinak bude bát vypovídat věci tak, jak byly," zdůraznila.

Rozsudek v úterý 1. prosince nepadl. Hlavní líčení bylo odročeno na 19. ledna. To bude předvolána opět poškozená, dále svědci a také znalec z oboru zdravotnictví odvětví psychiatrie.

Z trestního řádu

Soud může umožnit svědkovi vypovídat v nepřítomnosti obžalovaného. Na uplatnění takového opatření nemá svědek právní nárok a záleží tedy na rozhodnutí soudu, zda tento postup na základě žádosti svědka uplatní. Předseda senátu by měl vyhovět, pokud je obava, že by svědek v přítomnosti obžalovaného nevypověděl pravdu, popřípadě jemu nebo jeho blízkým hrozí na základě podaného svědectví nebezpečí. V případě, že soud umožní svědkovi vypovídat v nepřítomnosti pachatele, musí následně obžalovanému sdělit obsah výpovědi svědka, aby měl obžalovaný možnost se k ní též vyjádřit, popřípadě položit svědkovi prostřednictvím soudu doplňující otázky.

Zůstane ve vazbě

Obžalovaného Emanuela B. doprovodila k soudu eskorta vězeňské služby. Byl totiž ve vazbě. Na konci hlavního líčení se projednávala jeho žádost o podmíněné propuštění z vazby. Ta ale byla zamítnuta, vazební důvod stále trvá. Více k tomu uvedl soudce Roman Šustr. „Soud má důvodné obavy, že by pokračoval v trestné činnosti. Mohl by kontaktovat poškozenou a snažit se ji ovlivnit," sdělil.

Emanuel B. už má v rejstříku trestů čtyři zápisy. Poslední trest odnětí svobody byl za řízení pod vlivem návykové látky.