Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Změny letos čekají řidiče 
i pacienty

Českobudějovicko – Lovit drobné mince po kapsách už nebudou muset cestující budějovickou městskou hromadnou dopravou. Na třech nejfrekventovanějších zastávkách, tedy u nádraží, IGY a polikliniky Sever, totiž letos přibudou nové inteligentní automaty na nákup jízdenek.

4.1.2015
SDÍLEJ:

Oprava silnice v Lišově je rozdělena do několika etap.Foto: Deník/Jana Klomfarová

Podle Radka Filipa z Dopravního podniku města České Budějovice tyto automaty cestujícím vytisknou jízdenku i po přiložení takzvané bezkontaktní platební karty.

Dopravní podnik plánuje 
i další velkou novinku – nákup pěti nových nízkopodlažních vozidel vybavených klimatizací pro cestující. To je 
v Budějovicích malá revoluce – dosud si totiž chladného vzduchu v parném létě mohli užívat jen řidiči. „Dva trolejbusy z této nové série navíc budou moci díky akumulátorům ujet vzdálenost až deset kilometrů i mimo trolejové vedení. To je výhodné třeba 
v případech, kdy se na trase trolejbusu stane nehoda, která komplikuje provoz," vysvětlil Radek Filip.

Novinek, které obyvatelům Českobudějovicka přinese rok 2015, je ale mnohem více. Převažují ty pozitivní. Namíchnout se lidé mohou snad jen nad postupem oprav či staveb silnic. Vázne třeba rekonstrukce Plavské ulice v Budějovicích, neúměrně se protahuje i příprava dálničního obchvatu krajského města.

Na lepší časy se ale možná blýská řidičům v Budějovicích. Náměstek primátora František Konečný potvrdil, že jedním z letošních úkolů pro představitele města je návrh zadání inteligentního parkovacího, naváděcího 
a řídicího systému dopravy 
v Budějovicích.

DopravaLetos začne růst více než šestnáctikilometrový úsek dálnice D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Českými Budějovicemi. Samotný dálniční obchvat Budějovic je ale stále hudbou budoucnosti. Ale jedna dobrá zpráva – ke konci se chýlí práce na stavbě Zanádražní silnice.

Budoucí podoba parkovacího domu.V krajském městě vzroste počet parkovacích míst, a to otevřením nového parkovacího domu poblíž zimního stadionu, které se plánuje na začátek února. Představitelé města rovněž zahájí jednání o změně systému parkování v Budějovicích. V této souvislosti vznikne v první polovině roku nová koncepce parkování.

Zpoždění nabrala rekonstrukce Plavské ulice, která měla být hotova už koncem loňského roku. Dělníci tady budou brzdit provoz zřejmě až do jara.

Českobudějovičtí dále investují devět milionů korun do rekonstrukce mostu v Jírovcově ulici a kraj má v rozpočtu zahrnutu osmimilionovou investici do výstavby okružní křižovatky v Novém Roudném, jež začne růst v dubnu. V plánu je rovněž rekonstrukce mostu v Bošilci – potrvá od března nebo dubna přibližně šest měsíců.

Pouze bezkontaktní platební karta bude cestujícím českobudějovickou MHD stačit k tomu, aby ve třech nových automatech zaplatili svou jízdenku. Na lidi přepravující se po městě autobusy či trolejbusy čeká i další novinka, v Budějovicích dosud nevídaná – pět nových vozů vybavených klimatizací nejen pro řidiče, ale také pro cestující.

Cyklostezka z Hluboké nad Vltavou do Purkarce.Chystá se propojení dvou hlubockých cyklostezek. Jedna vede z Českých Budějovic a končí u sportovního areálu. Druhá začíná za mostem do Zámostí a vede do Purkarce. Cyklostezka povede kolem sportovního areálu a dál kolem přístaviště.

Začátkem roku zahájí sdružení firem Metrostav a Zakládání staveb práce na stavbě poslední chybějící plavební komory na jihočeském úseku 
Vltavy v Hněvkovicích u Týna nad Vltavou. Po dokončení plavební komory v září příštího roku bude možné plout lodí z Budějovic až k Orlické přehradě.

Zdravotnictví a sociální zařízeníIlustrační foto.Na jaře skončí stavba nové kuchyně v areálu českobudějovické nemocnice. Jídlo pro pacienty i personál největšího zdravotnického zařízení v kraji dosud dodávala menza Jihočeské univerzity, nyní bude nemocnice v tomto směru soběstačná. Jen o pár měsíců později, v létě, skončí i stavba nového Perinatologického centra. Pavilon přibližně za 200 milionů korun umožní lékařům mimo jiné i lepší zvládání komplikovaných poporodních stavů ohrožujících život dítěte i matky.

Stěhovat se letos bude letecká záchranná služba, a to ze současných nevyhovujících budov na hosínském letišti do nové základny na letišti 
v Plané u Českých Budějovic. Její součástí bude i stanoviště pro pozemní posádku Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, která pokryje hlavně události na komunikaci spojující České Budějovice a Český Krumlov. Stavba za 38 milionů korun má být hotova v červnu.

Opravy budov a památekAreál bývalých kasáren v Žižkově ulici.Českobudějovičtí plánují vypracování projektové dokumentace, která 
by měla být klíčem k proměně Žižkových kasáren.

V Týně nad Vltavou se schyluje k zateplení městské polikliniky, které bude stát 13 milionů korun. Zateplovat se bude i sportovní hala, a to 
za 3,5 milionu korun.

Trhosvinenští přikročí k rekonstrukci bývalé budovy Telecomu pro městský úřad. Objekt u autobusového nádraží bude radnice využívat 
pro sebe. Celkové náklady budou činit 12 milionů korun. V plánu má město i rekonstrukci náhonu na Buškově Hamru. 

PoplatkyV Českých Budějovicích se poplatky od 1. ledna nemění. Možné nové ceny vodného a stočného se ale budou teprve projednávat, protože současné ceny platí do konce března.

Město stále neví, kolik se bude od pondělí za vodu platit.V Týně nad Vltavou budou muset lidé vyndat z peněženek více při platbě vodného a stočného. Cena za kubík vody tady vzroste o korunu a dvacet haléřů. „I přes lehké navýšení cen stále patříme k městům s podprůměrnou cenou vody. Je to například díky odběru levnější bukovské vody," vysvětlil starosta Týna nad Vltavou Milan Šnorek a vzápětí občany uklidnil tím, že poplatky za svoz a likvidaci komunálního odpadu zůstávají ve městě na stejné úrovni jako v loňském roce.

V Trhových Svinech se nemění cena za odpad, za psy ani za teplo 
z městské kotelny. I tady ale podraží voda. Vodné bude nově činit 36,93 koruny s DPH a stočné 25,42 koruny včetně daně. Rozdíl oproti minulé ceně ale nečiní ani korunu. 

Justice a bezpečnostJuraj Thoma přichází ke krajskému soudu.U krajského soudu bude v únoru pokračovat hlavní líčení s bývalým budějovickým primátorem Jurajem Thomou. Podle žalobce Václava Průchy se dostal do rozporu se zákonem tím, že v červnu 2010 podepsal dodatek smlouvy o dodávce informačních technologií přibližně za 37 milionů korun bez předchozího projednání radou města.

Od 1. února budou strážníci 
v Budějovicích hlídkovat po jednom, nikoliv po dvou, jako je tomu nyní. To proto, aby podle budějovického primátora Jiřího Svobody pokryli větší území a byli v ulicích města při hlídkové činnosti více vidět. Budějovičtí by rádi také zvýšili počet asistentů prevence kriminality.

Školská zařízeníČeskobudějovičtí se z rozpočtu na letošní rok chystají proinvestovat přibližně 212 milionů korun. Jednou z největších položek v této části rozpočtu je přitom podle náměstka primátora Pavla Matouška investice do školského zařízení. Konkrétně jde o rekonstrukci školní kuchyně v Základní škole Pohůrecká za 18 milionů korun. 

VýročíOslavy 105. výročí založení Dopravního podniku města České BudějoviceVýstavou nebo vydáním pamětní mince začnou v březnu oslavy 750. výročí založení Českých Budějovic. „Nyní vytipováváme akce, které v rámci oslav podpoříme či uspořádáme," sdělil včera primátor města Jiří Svoboda. V duchu výročí se podle něj ponesou jak tradiční akce, například Hudební slavnosti Emy Destinnové či majáles, tak i speciální programy, které připraví třeba Jihočeské divadlo nebo Dopravní podnik města České
 Budějovice.

Pracovníci Jihočeského muzea v Českých Budějovicích mají plné ruce práce s přípravou nové expozice, kterou budou moci od června obdivovat návštěvníci trocnovského památníku v rodišti významného husitského vojevůdce Jana Žižky. Jihočeši expozici chystají ve spolupráci se známým historikem Petrem Čornejem. Návštěvníci si budou moci prohlídku exponátů ozvláštnit zhlédnutím filmu o Janu Žižkovi. Novinkou budou rovněž moderní informační panely v trocnovském parku opatřené takzvanými QR kódy, které lidi prostřednictvím chytrých mobilních telefonů nasměrují na webové stránky, kde se zájemci o příslušné zajímavosti ze života Jana Žižky nebo dějin husitství dozvědí více.

Autor: Martin Tröster

4.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Miloš Zeman a Andrej Babiš
2 9

Skeptické Česko a proevropské Slovensko, píší o nás ve světě

Nový adrenalinový rekord: 245 odvážlivců skočilo z mostu

/VIDEO/ Nový světový rekord v kategorii "hromadné skákání z mostu" dnes pokořili odvážlivci v brazilském Sao Paulu. V jeden okamžik seskočilo z mostu metodou bungee jumping 245 vyznavačů adrenalinu.

Politolog Zdeněk Zbořil předpokládá rozpad okamurovců

Co voliči volbami v Ústeckém kraji vzkázali politikům? Politolog Zdeněk Zbořil k drtivému vítězství hnutí ANO uvedl, že z výsledků voleb z Ústeckého kraje, podobně jako v celé ČR, cítí touhu občanů po zázraku.

Rath zavalil soud přívalem slov, předseda senátu je prý podjatý

V minulosti chodíval někdejší středočeský hejtman David Rath do jednací síně oholen, v pondělí se v budově Krajského soudu v Praze objevil s vousatou tváří – jinak se ale příliš mnoho nezměnilo.

Psi na politických jednáních? Macronův mazlíček se vymočil v Elysejském paláci

/VIDEO/ Pokud na politická jednání s sebou berete své mazlíčky, může dojít k trapným okamžikům. Vyprávět by o tom mohl francouzský prezident Emmanuel Macron. Jeho labrador Nemo se vymočil u krbu právě během politického jednání. Prezident se snažil působit profesionálně a záležitost přejít s úsměvem.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT