Krajský policejní mluvčí Jiří Matzner si vzpomíná, jak tříleté dítě samo došlo 
z Lannovy ulice v Českých Budějovicích až na náměstí Přemysla Otakara II. „Špatně mluvilo, takže nemohlo říci, jak se jmenuje a odkud je," popisuje mluvčí.

Policisté tak jezdili s dítětem po městě a doufali, že zareaguje na jemu známé místo. „Mezitím ale na tísňovou linku volala maminka, že se jí dítě ztratilo," přibližuje Jiří Matzner.

Naopak nešťastně skončil případ pětiletého Honzíka Rokose. V roce 2007 ho zavraždila jeho matka se svým druhem. Nechtěla ho totiž předat otci, který po něm pátral. Tělo zavražděného dítěte bylo nalezeno na Mostecku. „Naposledy však byl viděn v Táboře, proto bylo pátrání vyhlášeno 
u nás na jihu Čech," vysvětluje Jiří Matzner.

Strach o své dvě děti měla také matka z Tábora, která 
s nimi v roce 2008 utekla do zahraničí. Do Čech se vrátila až po třech letech, kdy na dálku pomocí advokátů vyřešila všechny právní náležitosti spojené s rozvodem a péčí o děti.

Poslední šťastně nalezenou dívkou je patnáctiletá Reni Tsimpareva z Vimperku. Měsíc po vyhlášení pátrání se sama dostavila na policejní služebnu. „Přišla se ohlásit společně se svým bratrem," přibližuje Jan Horák, jihočeský kriminalista zabývající se pátráním po hledaných a pohřešovaných osobách. Dívka se rozhodla utéct od rodičů 
a užívala si svobodného života společně s přítelem.

Kriminalisty nejvíce zaměstnávají notoričtí útěkáři z dětských domovů. Za poslední rok řešili celkem 120 případů. „Způsobilo je ale odhadem asi jen třicet dětí, takže každý prchl zhruba čtyřikrát," říká Jan Horák.

Jen za právě uplynulý víkend z Výchovného ústavu v Jindřichově Hradci, který se jako jediný v republice zaměřuje na dívky od 15 do 18 let s drogovou závislostí, utekly čtyři svěřenkyně. „Dvě z nich se však už během pondělního dopoledne našly," uvádí Jan Horák.

Policejní specialisty na pátrání těší, že v kraji se aktuálně nepohřešují žádné děti do 15 let.