Na důchodové spoření myslí Hašová již od doby, kdy rodinu před pětadvaceti lety zakládala. „Vždy jsme mysleli na budoucnost a na to, jak poskytnout dětem vzdělání. V rodině má důchodové pojištění pouze manžel, protože na něj dostává příspěvek od zaměstnavatele. Já jsem podnikala a v současnosti na důchod přímo nespořím. Ale chci začít, jakmile mé děti dostudují," vysvětluje pětapadesátiletá Hašová.

Vedle důchodového spoření však vložila peníze do investičního životního pojištění v zahraničí, které po vypršení dlouhodobé smlouvy hodlá použít právě na financování života ve stáří. „Máme životní pojištění, ve kterém fungují investice do komodit, podílových fondů a podobně. Máme garantovaný výnos a můžeme kontrolovat zaměření investic," uzavírá Hašová.

UDĚLALA VLÁDA SPRÁVNÉ ROZHODNUTÍ, KDYŽ ZRUŠILA II. PILÍŘ PENZIJNÍHO SPOŘENÍ?
Nejviditelnějším krokem Sobotkovy vlády v oblasti reformy penzí bylo zrušení II. pilíře, který zavedla Nečasova vláda. Od roku 2013 bylo možné přesměrovat do druhého pilíře tři procenta z vyměřovacího základu příjmu, tedy poslat je do vlastního spoření ve fondech. K tomu bylo ještě potřeba přidat částku ve výši dvou procent ze svého. Možnosti využilo přes 83 000 lidí, kteří vyvedli 1,19 miliardy korun. Žádnou náhradu za II. pilíř vláda nezavedla.
60%
Podle 60,4 procenta panelistů Deníku z jižní Moravy bylo zrušení II. pilíře dobrým krokem, o opaku je přesvědčeno 39,6 procenta dotázaných. Odpovídalo 75 lidí, 58 z nich však odpovědělo jasně anone.

Student důchod neřeší, na budoucnost ale myslí

Brno - Tomáš Vesecký přiznává, že spoření na důchod zatím v době studia intenzivně neřešil. „Zdá se mi, že já i hodně mých vrstevníků nedokážeme myslet do tak vzdálené budoucnosti. Ale vím, že spoření je určitě potřeba, a začínám to zařizovat," říká.

Vesecký se zatím v jednotlivých možnostech důchodového spoření podrobně nevyzná. „Chci si pořádně prostudovat všechny možnosti. Počkám si, jakým způsobem se vyvine mé budoucí zaměstnání, a podle toho budu dál reagovat," popisuje pětadvacetiletý student. Zároveň dodává, že je podle něj důchodový systém nejistý a nepředvídatelný.

Vesecký ale nenechává vše na náhodě. „Vím, že mi už odmala rodiče ukládali peníze na nějaké penzijní spoření. Podrobnosti ale teď neznám. Sám si finance spořím na běžném účtu, ale ne vyloženě na důchod. Navíc už mám založené i stavební spoření na několik let dopředu," dodává Vesecký.

Zároveň ví, že pro něj blížící se konec studia znamená životní zlom a musí se postarat o svou vlastní budoucnost. „Slyšel jsem už hodně příběhů starších lidí z mého okolí, kteří mají velké problémy vyžít ze svého malého důchodu. Chci si různými způsoby pohlídat, abych se v budoucnu nedostal do podobné situace," uzavírá.

DANIEL HRBOLKA