Antimonopolní úřad bude opět řešit kontroverzní losovačku ze Znojemska. Ta nejprve rozhodovala o půlmiliardovém tendru na modernizaci znojemské úpravny vody, pak ji ale ti, kteří ji prosazovali, zrušili a vypsali soutěž novou. Antimonopolnímu úřadu se ale takové zrušení nelíbí, opíralo se totiž jen o údaje v tehdy pořízeném notářském zápisu.

Chce proto nyní znovu přezkoumat, zda se losovačka nakonec přece jen neuskutečnila podle pravidel a zdali tak vodárenský svazek nezrušil losovačku neoprávněně. Zda to bude mít vliv na letošní zahájení rekonstrukce či přidělení tučné dotace, není jasné. Podle zúčastněných stran ale spíše ne. „Nemůžeme totiž předvídat výsledek opakovaného správního řízení, ani následný postup zadavatele (tím je Svazek Vodovody a kanalizace Znojemsko, pozn. red.)," reagoval mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda.

Že danou věc bude Úřad pro ochranu hospodářské soutěže opět projednávat a na základě tohoto projednání vydá nové rozhodnutí, ví i zadavatel soutěže, tedy vodárenský svazek ze Znojemska. Ten už je ale s přípravami na modernizaci úpravny vody v plném proudu. „Předpokládáme, že stavební práce budou zahájeny na jaře," řekl tajemník svazku Vodovody a kanalizace Znojemsko Luděk Müller.

V současné době se podle něj tvoří realizační projektová dokumentace a kompletují se doklady ke smlouvě o poskytnutí státní dotace.
Zakázku, která se chystala řadu let a na kterou má svazek získat zhruba čtyřsetmilionovou dotaci, od počátku provázejí zásahy politiků. Ten poslední učinil starosta Znojma Vlastimil Gabrhel přesně před rokem coby předseda svazku.

Přestože svůj krok nekonzultoval se žádným ze svých koaličních partnerů v radě města Znojma, navrhl zrušení výběrového řízení losem. Předsednictvo svazku o návrhu následně hlasovalo a definitivně rozhodlo, že losovačku pošle ke dnu.

Proti zrušení losovačky se ale loni odvolala společnost SKANSKA, která v ní spolu s dalšími firmami uspěla, antimonopolní úřad ale její námitky odmítl. Úřad i vodárenský svazek argumentovaly notářským zápisem, podle kterého nebylo zřejmé, jaká nádoba byla použita k losování.

Teď ale předseda úřadu Petr Rafaj rozhodl, že vyvozovat netransparentnost losování jen z notářského zápisu nelze. Původní rozhodnutí proto zrušil a jeho podřízení se nyní celou věcí musí zabývat znovu. „Úřad musí nyní v prvním stupni opětovně rozhodnout o tom, zda byl zadavatel (Vodovody a kanalizace Znojemsko, pozn. red.) oprávněn původní zadávací řízení (zakázku s losováním, pozn. red.) zrušit," komentoval mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda.

Nové rozhodnutí úřadu přivítala společnost SKANSKA. „Může pro nás představovat jistou satisfakci a případný důvod pro nárokování náhrady škody," sdělila šéfka odboru komunikace firmy Lucie Nováková.

Zároveň konstatovala, že  vodárenský svazek bohužel na rozhodnutí antimonopolního úřadu nečekal a vypsal obratem nové výběrové řízení, které má již svého vítěze. Zakázku v létě vyhrálo sdružení vedené brněnským IMOSem. „Už při vypsání tendru se objevily spekulace, že by měl být připraven pro společnost IMOS. Původní losování přitom bylo velmi transparentní, účastnili se ho i novináři. Naši společnost svazek vylosoval, IMOS nikoliv. Zadavatel poté zrušil výsledky s tím, že losování odporuje zákonu," zdůvodnila Nováková již dříve odvolání firmy k antimonopolnímu úřadu.

Vítězná firma IMOS se včera k nové situaci Znojemskému deníku nevyjádřila. Podle asistentky předsedy představenstva Zdeňky Šulcové nebyl přítomen nikdo z vedení, kdo by to mohl okomentovat.

S projektem na rekonstrukci úpravny vody začalo Znojmo už za starosty Petra Nezvedy, poté jej převzal sociální demokrat Zbyšek Kaššai. Ten ale sklidil tvrdou kritiku koaličních partnerů za to, že svazek dlouho chystaný tendr vyhlásil bez vědomí městských radních.

Po rezignaci na funkci jej zastupitelé zbavili pověření zastupovat město při jednáních svazku. Nový starosta Vlastimil Gabrhel nejprve  prosadil zrušení losovačky s tím, že šanci na podání nabídky dostanou všechny přihlášené firmy. Pak ale zjistil, že to není možné. Prosadil alespoň, že se losování mohli účastnit novináři. Pak ale výsledky své práce zrušil.

O dlouhých tahanicích o jednu z největších zakázek v regionu svědčí i fakt, že Deník dostal již v srpnu předloňského roku anonymní dopis, ve kterém pisatel předem označil jako vítěze brněnskou firmu IMOS. Ta byla i mezi těmi, které protestovaly u antimonopolního úřadu proti způsobu losování. Nelíbilo se jí, že se papírky tahaly z nádoby rukou. Její zástupce se přitom proti tomuto způsobu výběru ohradil až když bylo jasné, že se mezi vylosované nedostal.