Nehody v místech, kde jsou billboardy, bývají totiž výrazně horší než tam, kde je volný prostor. „Už jsme několikrát upozorňovali, aby konkrétně billboard, do kterého v lednu narazila dodávka, zmizel. Následky nehody nemusely být tak vážné, kdyby tam nestál," upozornila mluvčí vyškovských policistů Iva Šebková.

Trnem v oku je policistům v současnosti také další reklamní poutač, který stojí nedaleko. „Ten odvádí pozornost řidičů ještě víc než jiné cedule, protože je osvětlený," uvedla mluvčí.

Podnět na odstranění obou poutačů už řeší ministerstvo dopravy. „Ministerstvo na tom pracuje. Je totiž nutné zjistit nejdřív vlastníka reklamy a s ním se dohodnout na zaplacení nákladů na odstranění billboardu. Ministerstvu jsme zároveň navrhli, že prověříme další nebezpečná místa v okolí silnic a dálnic, fotograficky zdokumentujeme, upřesníme GPS polohu a postupně budeme pracovat na odstranění dalších billboardů," zmínila policejní mluvčí.

Upozornila, že problémy s billboardy kolem silnic jsou dva. „Jednak můžou rozptýlit pozornost řidičů a ti pak například nedodrží bezpečnou vzdálenost mezi sebou, druhým důvodem je pak nebezpečné umístění reklamních ploch v takzvaném ochranném pásmu. To je vymezené sto metry od osy přilehlého jízdního pruhu. V případě, že auto havaruje a narazí do billboardu, jsou následky nehody mnohem vážnější," podotkla Šebková.

S tím, že poutače odvádějí pozornost od řízení, souhlasí například i řidič Ladislav Kvapil. „Myslím, že pokud je billboard založený na obrázku, případně krátkém heslu, pozornost neodvádí. Ale cedule s množstvím textu nebo dokonce s telefonním číslem jsou u silnice nebezpečné," podotkl Kvapil.

Mluvčí policistů Šebková doplnila, že na popud vyškovských policistů už zmizely podél cest desítky reklam. „Na náš návrh nechalo ministerstvo v roce 2011 odstranit například billboard na silnici I/47, ve stejném roce jich šest zmizelo také ze silnice I/50," vyjmenovala Šebková.

Ve Vyškově v poslední době pozornost přestalo odvádět hned třicet billboardů. „A loni o svá místa přišlo například šest poutačů na silnici u Ruprechtova," popsala policejní mluvčí, která poznamenala, že i nadále jsou trnem v oku billboardy například u křižovatky silnic I/50 a II/430 u Holubic.

Vedoucí jihomoravské dopravní policie Radek Horáček také zmínil, že se jim silnice na Vyškovsku daří od reklamních ploch poměrně úspěšně čistit. „Konkrétně silnice I/50 je dnes už téměř vzorová," pochválil vývoj situace Horáček.

Dodal, že ale situace stále není ideální. „Samozřejmě čím blíže k Brnu, tím se množství reklam stupňuje. Nejvíc nás ale momentálně trápí zmiňované dva billboardy u Drysic. Pracujeme proto na jejich odstranění," podotkl Horáček. Další billboardy ale kolem silnice R46 můžou stát ještě několik let. „Předpokládáme, že v letošním roce prověříme tuto rychlostní silnici bezpečnostním auditem, který teprve vyhodnotí další nebezpečná místa. Nejpozději v roce 2017 mají být podle platné vyhlášky odstraněny od silnic všechny reklamní plochy," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Roman Kluzák. Nehoda u Drysic se stala právě před měsícem. Devět lidí se při ní zranilo, z toho tři těžce.