Hroznům totiž nejvíc škodí extrémní výkyvy počasí. „Sucho je pro vinaře devastující. Silné deště, které dorazily, přišly skoro pět minut po dvanácté," uvedl výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček.

Podle Miloše Vidláře ze společnosti BS Vinařské potřeby z Velkých Bílovic na Břeclavsku se situace na vinicích kvůli dešťům změnila výrazně. Na některých místech začaly zaměkat a praskat bobule. „Bude záležet, jak se počasí dále vyvine. Jednak proto, aby mohli vinaři vjet technikou do vinic a provést chemickou ochranu, a také kolik srážek naprší v příštích dnech a týdnech," uvedl Vidlář.

Zatímco na výrobu vína je ještě brzy, na některých místech v kraji začali vinaři prodávat první burčák, tedy zkvašenou šťávu z hroznů.

Pod názvem burčák se může prodávat jen v případě, že hrozny pocházejí z Česka. „Prodejci se už naučili burčák a částečně zkvašený hroznový mošt z ciziny na stáncích rozlišovat," sdělil předseda Svazu vinařů Tibora Nyitraye.

Někde s tím přesto mají problémy. „Českých a moravských hroznů je nedostatek, takže jich část vozíme z Maďarska. Jejich kvalitu si ale hlídáme," uvedl Martin Zborovský z Vinařství V & M Zborovský z Velkých Pavlovic na Břeclavsku.

Jeho vinařství prodává burčák kolem padesáti korun za litr. „Dovozem jde cena nahoru, v Praze stojí burčák i přes stokorunu," uvedl Zborovský. Podle něj jsou zatím hrozny lepší než vloni, kdy je napadla hniloba.