Kniha se zabývá obávanou epidemickou nemocí, která lidstvo pronásleduje již od starověku. „Impulsem pro napsání knihy byly neustále se šířící infekční choroby. Letos se například vyskytl mor v Číně," řekla autorka Jitka Ševčíková. Publikace je určená nejen zdravotnickým odborníkům, ale i laickým čtenářům. Jsou v ní popsané nejstarší záznamy o moru ve světě a v českých zemích, o tehdejších snahách tuto nemoc léčit a její epidemie zlikvidovat, o objevu příčiny moru a konečném úspěchu v jeho léčbě. „Tato epidemiologická problematika se stala zvlášť aktuální v dnešní době, kdy lidstvu hrozí pandemie eboly, nakažlivé choroby, proti níž dosud není účinný lék," uvedla tisková mluvčí blanenské nemocnice Kateřina Ostrá.

Třiašedesátis­tránková publikace obsahuje také informace o moru, které se vztahují přímo k Blanensku. „Cenné jsou historické dokumenty, které jsme dlouho hledali v Moravském zemském archivu. Jsou navíc dostupné jen v němčině a latině," popsala práci na knize Ševčíková. Autoři čerpali rovněž z encyklopedických zdravotnických příruček, dobových článků a matrik.

Knihu je možné koupit na pokladně Nemocnice Blansko nebo v prostorách tamní lékařské knihovny za pětadevadesát ko­run.

V dřívějších letech vydala nemocnice již dvě knihy, a to Cholera na Blanensku v devatenáctém století a Ranhojiči, lékaři a porodní báby Blanenska, Kunštátska a Boskovicka.

MARIE TOMISOVÁ