O takzvaném digitálním systému v radiové komunikaci poprvé informoval blanenský starosta Ivo Polák na páteční tiskové konferenci města. „Cíl je jednoznačný. Zefektivnit práci naší městské policie," konstatoval.

Blanenští strážníci momentálně používají vysílačky poměrně zastaralé. „Mají na některých místech problém se signálem. Nové budou obsahovat GPS navigaci, díky které můžeme sledovat pohyb strážníků v terénu. Jejich práci budeme mít téměř neustále na očích," ozřejmil ředitel blanenské městské policie Martin Lepka.

Dosud měli blanenští strážníci podobný navigační systém pouze ve služebních autech. „Nejde nám o kontrolu našich mužů v ulicích v pravém slova smyslu. Samozřejmě jim důvěřujeme. Výhody se projeví v lepší organizaci služeb a rozvržení denní práce," konstatoval Lepka.

Nové vysílačky bere jako první etapu změn, které blanenskou městskou policii čekají. „Příští rok se chceme zaměřit na efektivnější práci s evidencemi. Sami ještě nevíme přesně, na jakém principu bude fungovat, ale ve zkratce půjde o to, že nový systém strážníkům v terénu značně ulehčí práci. Veškeré informace, pro které se teď musí často vracet na služebnu, budou nosit svým způsobem u sebe. Včetně kompletní databáze nebo kamerových záznamů," přiblížil ředitel blanenských strážníků.

Státní policisté podobných výhod využívají už delší dobu. „Máme systém pro potřeby operačního důstojníka a dalších velitelů, díky kterému přesně ví, kde se aktuálně něco děje. Zároveň zná lokalizaci hlídek, takže tu, která je nejblíže, může k případu kdykoli zavolat," uvedla policejní mluvčí Iva Šebková.

V Boskovicích jsou zatím spokojení s těmi vysílačkami, které mají. „Jsou stále relativně nové, takže je měnit nehodláme. I když nejsou vybavené navigací. Ale do budoucna plánujeme zavést nový informační systém, jehož součástí bude i monitorování pohybu strážníků," prozradil ředitel boskovické městské policie David Krátký.

Blanenští za nové vysílačky zaplatí zhruba půl milionu korun. „Stejné náklady si poté v roce 2015 vyžádá i evidenční systém. Právě proto, že se jedná o nezanedbatelnou částku, jsme se rozhodli změny rozdělit do dvou etap," vysvětlil Lepka.

Vedení Blanska zhodnotilo práci kamerového systému ve městě. „Čtrnáct kamerových bodů jednotlivé lokality pokrývá dostatečně. Dohromady stály asi devět a půl milionů korun. Osmdesát procent peněz jsme pokryli díky dotacím," připomněl Polák.

Další kamery proto kupovat nebudou. „Jeden bod stojí kolem půl milionu korun a dotaci bychom už nezískali. Proto se vydáme cestou modernizace. Kamera na výškové budově už ji má za sebou a pro stejný krok se chystáme u dalších tří. Náklady oproti pořízení nové kamery jsou zhruba třetinové," dodal starosta.