Vánoce a čas adventu už jsou za dveřmi a připravovat se na ně začínají i města a obce na Blanensku. Za pár dní totiž začnou své ulice zdobit vánočními motivy. Většina z nich novinky ve vánoční výzdobě nechystá a bude se držet osvědčeného scénáře. Lidé z Blanska se ale mohou těšit na výzdobu zbrusu novou.

V Blansku začnou s instalací vánoční výzdoby poslední týden v listopadu. „Strom budeme stavět pětadvacátého listopadu. Bude to smrk, který letos přivezeme z Těchova od soukromého dárce," přiblížil Milan Vítek z odboru komunální údržby blanenského městského úřadu.

Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu letos Blanenští naplánovali na devětadvacátého listopadu. Výzdobu, která Blansko ten den rozzáří, uvidí Blanenští letos úplně poprvé. „Koupili jsme totiž výzdobu novou. A to na celý vánoční strom na náměstí Republiky, na stromky a sloupy veřejného osvětlení tamtéž a také na stromky na Wanklově náměstí," vyjmenoval Vítek.

Výzdoba, kterou Blansko používalo v uplynulých letech, už totiž dosluhovala. „Nová výzdoba stála sto devadesát pět tisíc korun. Vybírali jsme ji tak, aby nestála moc peněz a líbila se nám," uvedl Vítek.

V Boskovicích pro letošní rok žádné novinky ve vánoční výzdobě neplánují. „Výzdoba bude stejná jako minulý rok, jen jsme dokoupili jeden světelný řetěz, který bude zdobit radniční věž. Vyzdobené bude Masarykovo náměstí a také náměstí 9. května," popsala Zoja Malachová z boskovického městského úřadu. Na sloupech veřejného osvětlení navíc budou svítit bílé hvězdy.

Vánoční strom letos Boskovičtí přivezou z lesů rodiny MensdorffPouilly. „Vánoční výzdobu budeme instalovat poslední týden v listopadu. Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu jsme již tradičně naplánovali na první adventní neděli," řekl tiskový mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma. Instalace vánoční výzdoby v Boskovicích ročně stojí kolem padesáti tisíc korun.

Novinek se letos nedočkají lidé ani v Lysicích. „Budeme mít tradičně vyzdobené náměstí s vánočním stromem, který slavnostně rozsvítíme prvního prosince," řekl starosta Lysic Luděk Baláč.

V Lysicích navíc každoročně organizují i sbírku peněz na dobročinné účely. „Každý den kolem sedmé osmé hodiny doneseme k vánočnímu stromu pokladničku, do které mohou lidé dávat peníze. Každým rokem vybereme o něco více než předchozí rok. Komise potom určí, komu výtěžek darujeme. V minulosti to byla například Oblastní charita Blansko," vysvětlil Baláč.

V Adamově si vánoční výzdobu pronajmou od specializované firmy. „Osvědčilo se nám to, zaplatíme za to méně než za údržbu vlastní výzdoby a navíc ji můžeme každý rok obměňovat," řekl starosta Roman Pilát.

Letos Adamovští mimořádně nebudou mít vánoční strom u kostela svaté Barbory, ale v části Ptačina. „Prostor před kostelem budeme rekonstruovat a stávající strom musíme pokácet. V příštím roce tam ale zase vánoční strom chceme mít," vysvětlil Pilát.