„Soudní exekutor byl z důvodu nesplácení dluhu a neřešení situace povinným nucený prostřednictvím mobiliární exekuce prověřit majetkové poměry dlužníka. Vzhledem k výši dluhu, který se pohybuje v řádech několika miliónů, došlo k zajištění bobové dráhy a jiných movitých věcí ve vlastnictví dlužníka, které by měly být zpeněženy v nejbližší možné dražbě movitých věcí," sdělil Tala. Cenu dráhy určí soudní znalec.

Podle exekutorů se ale skutečná hodnota ukáže až s nejvyšší nabídkou budoucího majitele. Částka by podle ideálního scénáře měla pokrýt dluh ve výši několika milionů korun. „Jiné řešení, než zpeněžení movitých věcí v exekuční dražbě, se soudnímu exekutorovi momentálně nenabízí," doplnil Tala.

Současná situace nahrává vedení Regionálního operačního programu (ROP) Jihovýchod. Slezák jako soukromá osoba získal od úřadu dotaci třináct milionů korun.

Úřad chce po starostovi peníze zpět kvůli podezření, že „bobovka" změnila majitele už v roce 2011, což znamená porušení smluvních podmínek. Případem se zabývají policisté. Slezák provinění i rozvázání smlouvy odmítl, do hry tak vstoupilo ministerstvo financí. V momentě, kdy dráhu někdo koupí v dražbě, bude porušení podmínek už zcela průkazné.

„Zásah exekutora a připravovaná dražba je pro nás jasný důkaz a doklad toho, že dráha byla v majetku pana Slezáka a nebude v majetku pana Slezáka. Tudíž nemusíme čekat na zjištění policie, jestli se tak stalo už dříve. Půjde o jednoznačné porušení rozpočtové kázně. To znamená, že můžeme rozvázat smlouvu a budeme chtít dotaci zpět," reagovala mluvčí ROPu Kateřina Dobešová.

Poslední lidé se po dráze svezli loni před letní sezonou. Od té doby je uzavřená. Napomohlo k tomu chybějící stavební povolení, Slezák měl totiž k dispozici jen předběžný souhlas. Čekala ho tak obtížná jednání s vlastníky, na jejichž pozemky dráha zasahuje.

První muž Němčiček se již ke kauze nevyjadřuje. „Udělám to, až bude potřeba," vzkázal minulý týden. Jisté je, že na pokrytí žádostí ROPu a jednoho z dodavatelů Jiřího Lhoty peníze utržené v dražbě stačit nebudou. Celkem má jít až o dvacet milionů korun.

Úředníci chtějí peníze zpět nejlépe ihned. „S ohledem na blížící se konec programového období je pro nás velmi důležité, abychom se pokusili získat všechny peníze zpět co nejdříve, abychom je ještě mohli použít do jiného projektu. Jinak nám propadnou jako nevyčerpané a to by byla škoda," dodala mluvčí.