V obci se brzy objeví čtyři kamery. Dvě namíří své „oko" na hřbitov, další na autobusovou zastávku a poslední na dětské hřiště, na němž by měly přibýt posilovací atrakce za tři sta tisíc korun. „Jsou místa, kde se schází náctiletí a ne každý z nich se chová jak má. Víme, co někteří z nich dokáží, zvláště o prázdninách," pokračoval starosta.

Ve hře je nyní několik variant, jak bude kamerový systém fungovat. Bořetičtí se na spolupráci domlouvají s Městkou policií v Hustopečích. Jednání se uskuteční tento týden. Ve stejném období je v programu také zasedání zastupitelstva, kde dojdou kamery na přetřes. A zřejmě se dočkají schválení. „Pokud to pomůže proti vandalismu, zvednu souhlasně ruku," poznamenal jeden za zastupitelů Václav Petrásek.

Trápí je odpad

Potvrdil, že problémy v obci jsou s poničenou zastávkou, zárodky černých skládek nebo řidiči projíždějící vysokou rychlostí. „Škody byly také na hřbitově. Co se týká zastávky, nejhorší to bylo v době, kdy tam byla lavička. Stahovali se tam mladí lidé a neváhali ani kálet na zeď. Když se lavička odstranila, bylo to lepší, ale úplně bez problémů to není ani tak," pokračoval zastupitel.

Kamery budou mít týdenní paměťovou kartu. V případě potřeby a úspěšného natočení tak výrazně stoupne šance na rozpoznání a dopadení viníka. Systém pojme až deset zařízení, Bořetičtí zatím využijí necelou polovinu kapacity. A cena? Podle starosty Surmana do sto tisíc korun.

Zatímco pro Bořetické bude dohled kamer novinkou, v Břeclavi s nimi pracují už několik let a stále více. Vážné starosti tamním představitelům nyní dělají nezodpovědní lidé, kteří vyhazují věci, kam nemají. I mimo kontejnery. Městské pokladně tím ročně způsobují statisícové újmy. Problémy jsou spojené s velkokapacitními kontejnery na bioodpad a dřevo. „V kontejnerech končí naprosto všechno. Fotopasti odhalily desítky lidí, a to i z okolních obcí, podnikatele či obyvatele sousedních států, jak do nich odhazují odpad. Tomu chceme zabránit," uvedla vedoucí odboru rozvoje a správy Jana Šupová.

Některé kontejnery zmizí, další budou k dispozici jen omezenou dobu. „Na sídlišti Československé armády v ulici Záhumní v nejbližší době zřídíme hlídané stanoviště. Každou sobotu budou přistavené velké kontejnery na objemný a zelený odpad. Bude u toho i pracovník, který na vše dohlédne," popsala nový systém Šupová. Odpad mohou lidé vozit na místo od osmi ráno do půl páté odpoledne. Týká se to těch, kteří jej přivezou na kole či přijdou pěšky. Ty, kteří přijedou autem, odkáže pracovník na sběrný dvůr.