Minulý týden dělníci dokončili opravu osmého městského domu v této oblasti. Rekonstruovat by se měly ještě další tři. Do roku 2015 chce město na opravy v Bronxu poslat přes pět set milionů korun. Podle obyvatel Bratislavské a okolních ulic se však situace s opravou domů příliš nezlepšila. „Zdá se mi, že poslední dobou je to ještě horší," postěžovala si například Eva Horváthová, která bydlí ve Spolkové ulici.

Náměstek brněnského primátora pro hospodářskou oblast Oliver Pospíšil však slibuje, že proměna Bronxu rekonstrukcí domů nekončí. „Teď přijde na řadu úprava veřejných prostranství a především pomoc v sociální oblasti," řekl.

Obyvatelé Bronxu si stěžují, že se v lokalitě rozmáhají drogy a prostituce. „Prostituci v poslední době řešíme opravdu intenzivně. Spolupracujeme také s odborem sociální péče o dítě, protože jsme zjistili, že na ulici se objevují i nezletilé prostitutky," uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Myslí si, že drogy a prostituce jsou těsně provázané. „Tím, že klesá cena drog, snižují i prostitutky svoje ceny," popsal.

Podle ředitelky organizace IQ Roma servis Kataríny Klamkové, která se dlouhodobě zabývá pomocí Romům z vyloučených oblastí, jsou drogy největším problémem i pro Romy žijící v Bronxu. „Klienti se nám svěřují, že jim to vadí, ale bojí se proti drogové mafii bojovat. Mají strach z vyřizování účtů, proto například nejdou svědčit na policii," vysvětlila.

Starosta městské části Brno-sever Rostislav Hakl, do jehož části problémová oblast zasahuje, vidí problém i jinde „Už delší dobu se snažím bojovat s nepořádkem a špínou na ulicích. Myslím si, že změna k lepšímu určitě nastala. Přínosem je především to, že některé domy se zprivatizovaly a některé opravilo město," řekl.

Rekonstruovat domy ale podle Klamkové nestačí. „Opravy jsou normální. Je to zajímavá investice, obzvlášť v centru. Město by ale mělo řešit především problém sociálního bydlení a sociální vyloučenost obyvatel. Většina Romů se potýká s diskriminací a nedůvěrou," zdůraznila Klamková. I kdyby Romové neměli sociální problémy, pořád podle jejího názoru budou z většinové společnosti vyloučeni kvůli barvě pleti.

Pomáhat se snaží sociální pracovníci, kteří spolupracují s městem. „Dokážou posoudit, jestli rodina, která žádá město o byt, je perspektivní. Pokud ano, doporučí městu, aby rodině byt přidělilo," vysvětlila Klamková.

LENKA ŠKLUBALOVÁ