Na večerní cestu z autobusové zastávky v Šakvicích čtyřiadvacetiletá žena hned tak nezapomene. Před půl devátou ji na ulici přepadl neznámý muž a při potyčce jí naštípl jí malíček. „V okamžiku, kdy se míjeli, se po ní začal sápat. Ženě se naštěstí podařilo vyklouznout a dala se na útěk. Muž jí sebral kabelku, kde měla uložené osobní věci," přiblížila pondělní přepadení břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Žena vše okamžitě nahlásila na tísňovou linku. Policie na základě podrobného popisu násilníka okamžitě rozjela pátrání, které nakonec trvalo jen několik minut. „Jedenatřicetiletého muže kolegové zadrželi a převezli na policejní služebnu. Ukázalo se, že na jeho násilném chování se značnou mírou podepsal alkohol. Naměřili mu přes tři promile v dechu," informovala mluvčí.

Násilník skončil v policejní cele. A případ si převzala služba kriminální policie a vyšetřování.

Ani bleskový úspěch policejní akce nemění nic na tom, že mnohé ženy se ve večerních hodinách bojí chodit ven samy. „Když jdu večer z nějaké akce, tak buď s doprovodem, anebo si beru taxíka. Jít v noci sama pěšky přes město mám strach," přiznala například třicetiletá Břeclavanka Zuzana Otáhalová.

„I venčit psa chodí večer raději manžel. Anebo jdeme dvě, se sousedkou," dodala.

Pohmožděniny v obličeji

Podle Haraštové se při přepadení žen na Břeclavsku zvyšuje brutalita pachatelů. „Je pravda, že brutalita narůstá. Když byla například před víc než rokem shodou okolností také v Šakvicích přepadená žena, měla velké pohmožděniny v obličeji. Míra brutality nás tehdy velmi zarazila," podotkla.

Případů, kdy je žena terč loupežného přepadení, ale nebývá v okrese zase tolik. „Letos byly doposud jen dva," sdělila policejní mluvčí s tím, že rizikovými místy bývají často herny a noční bary.

Mnohé útoky ovšem policie vede jako „běžné" krádeže. „Pokud pachatel není ozbrojený a nesáhne k násilí ani vyhrožování, klasifikujeme tyto případy jinak. Rozdíl v trestní sazbě je velký. Zatímco u krádeže hrozí vězení do dvou let, u loupežného přepadení od dvou do deseti let," srovnávala Haraštová.

Samostatná kapitola jsou pak přepadení s pokusem o znásilnění. „Loni jsme zaznamenali devět takových případů a u osmi jsme odhalili pachatele. Letos máme zatím čtyři, tři jsou objasněné," pochlubila se mluvčí.

Jedním z důvodů je fakt, že loupežným i dalším přepadením se policisté na Břeclavsku věnují přednostně.

Potvrzují to i slova velitele mikulovské městské policie Jiřího Hamerníka. „Zatímco kdysi jsme s loupežnými přepadeními v Mikulově měli velké problémy, v poslední době je patrný úbytek těchto případů. Také útoků na ženy je spíš méně," všiml si Hamerník.