„Všechny ze čtyřiačtyřiceti bytů máme zaplněné. Kolik lidí je přesně v pořadníku, z hlavy nevím. Ale určitě jich bude kolem stovky. Může trvat i roky, než se některý z bytů uvolní. Rozhodně to není tak, že jsou k dispozici každou chvíli," potvrdil vedoucí Domu s pečovatelskou službou Bučovice Martin Šujan.

Většina starých lidí žijících ve městě tak vidí naději v plánovaném domově pro seniory, o kterém se na radnici mluví řadu let. Vzniknout má v budově bývalých jeslí v Zahradní ulici. Objekt ovšem patří kraji.

Tamní úředníci už sice podnikli kroky k přestavbě, její uskutečnění je však stále hudba budoucnosti. „Podle informací, které máme, kraj v současné době nemá na stavbu peníze," nastínil bučovický místostarosta Jiří Horák.

Podle mluvčí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Denisy Kapitančikové je akce stále v takzvaném zásobníku akcí. „Předpokládané náklady na přestavbu se vyšplhají přibližně na sedmačtyřicet milionů korun. V současné době je zpracovaná dokumentace pro stavbu a je vydané stavební povolení. Projekt má být zaplacený z úvěru Evropské investiční banky, peníze za tímto účelem zatím nejsou přidělené," objasnila Kapitaničková.

Nová lůžka

Jakmile se situace obrátí, zhruba jedenatřicítce bučovických důchodců odpadnou starosti s tím, kde stráví podzim svého života. Přibližně tolik lůžek jim bude v novém domově k dispozici. Jeho součástí bude i lékařská služba. Klienti si budou vybírat mezi patnácti jednolůžkovými a osmi dvoulůžkovými pokoji s vlastním hygienickým zázemím.

Budova s bezbariérovým přístupem bude mít čtyři podlaží, vlastní kuchyň i prádelnu. Technické zázemí domova, kanceláře a rehabilitace by měly být umístěné v jednom podlaží, zbývající tři patra poslouží k ubytování.

Kraj ovšem není jediným, kdo chce ve městě vytvořit domov důchodců. Bučovická radnice eviduje několik zájemců z řad soukromých investorů.

Minulý týden radní projednávali nabídku společnosti z Českého Těšína. „Domovů pro staré lidi je obecně v České republice nedostatek. Vytipovali jsme si v různých krajích několik míst, mezi nimi i Bučovice. Městu jsme navrhli, že odkoupíme vhodný objekt a v něm vybudujeme domov pro seniory," upřesnil ředitel českotěšínské firmy Tomáš Trubecký.

Bučovičtí radní zatím vzali nabídku podniku pouze na vědomí. „V poslední době takových nabídek evidujeme poměrně hodně. Tuším, že to bylo předloni, kdy dokonce jeden z investorů získal v Bučovicích stavební povolení, nakonec však záměr neuskutečnil," přiblížil bučovický místostarosta.

Soukromý investor, o jehož nabídce rada jednala minulý týden, požaduje objekt o rozloze dva a půl tisíce metrů čtverečních. „Takový ovšem v Bučovicích nemáme. Na druhou stranu je ale pravda, že soukromníci chtějí po důchodcích vyšší nájem než třeba městská nebo krajská zařízení. Na projekty získávají dotace a samozřejmě počítají se ziskem. Proto taky doufáme, že se kraji podaří záměr přestavby bývalých jeslí uskutečnit co nejdřív," doplnil Horák.