Vedení obce musí sehnat zhruba dvě stě až dvě stě padesát tisíc korun na digitalizaci a na koupi nového promítacího plátna, jinak přestane mít další provoz filmové atrakce smysl. Někteří z místních pochybovali o tom, zda budou mít zastupitelé vůbec vůli kino zachovat. Ukázalo se nicméně, že ano.

Na prosincovém zasedání zastupitelstva se po dlouhé debatě na téma budoucnosti kina uskutečnilo orientační hlasování. „Dopadlo kladně pro kino. Tuším, že v poměru osm ku dvěma. Takže závěrem zastupitelstva je: ano, chceme kino zachovat a budeme na to shánět peníze. Jenže v tom je právě trochu problém, protože dvě stě padesát tisíc je příliš velká částka na to, abychom ji vzali z rozpočtu. Potřebovali bychom nějakou dotaci," poukázal starosta Otnic Pavel Prokop.

Stávající technika v kině dosluhuje a ke všemu dovoluje promítat jen pětatřicetimi­limetrové snímky, na které se nové filmy už převádějí jen zřídka.

Dočasná radost

Jak by to vypadalo, kdyby se pořídilo nové digitální zařízení, si nicméně v minulých měsících kino vyzkoušelo, jelikož se jeho promítači Josefu Markovi podařilo dočasně vypůjčit přenosné digitální zařízení. Díky němu mohli lidé z Otnic a okolí vidět například švédský film Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, úspěšnou animovanou pohádku Ledové království nebo české drama Fair Play.

Marek, který se v oboru pohybuje už padesát let, si zařízení pochvaluje. „Kromě toho, že můžeme pouštět snímky, které jsme dřív nemohli, zlepšila se i kvalita promítání a zvuku. A ukázal se velký zájem od diváků. Například na pohádku Tři bratři od Svěráků se u nás podívalo asi čtyři sta dětí," vyzdvihl Marek. Digitální zařízení nicméně bude muset brzy vrátit.

Představení pro školy jsou podle starosty tím, co kino drží na nohou. „Na nich si spraví hospodářský výsledek, protože jsou placené samozřejmě přiměřeně. Výsledky hospodaření za loňský rok ještě nemáme, ale předpokládáme, že budou stejné jako v minulých letech: tedy že kino bude v mírné ztrátě. Na druhou stranu, pokud bude digitalizované, nabídku to může velmi zatraktivnit. A pan Marek dokáže zajistit dobré filmy a vytvořit zajímavý program. Neznám nikoho jiného, kdo by byl do této práce tak zapálený," vyzdvihl starosta.

Že zájem o obecní kino v Otnicích je, potvrdila také před časem uskutečněná anketa, v níž se většina lidí vyjádřila pro jeho zachování. Další podnět k oživení pak v prosinci přinesla nově otevřená kinokavárna. „Je to zajímavá myšlenka, se kterou přišla zastupitelka Dana Sekaninová, která kino hodně propaguje. Dělnický dům totiž nabízí možnost objednat si nějaké občerstvení, zhlédnout film od stolu a po jeho skončení ještě třeba hodinu posedět," popsal Prokop.

Nápad se zamlouvá třeba také obyvatelce vesnice Evě Holoubkové. „Hlavně pro mladší je to myslím zajímavější než obyčejné kino. Co se ale týká mě, už několik let jsem v našem kině nebyla. I tak se ale domnívám, že by peníze na nové vybavení mohla obec sehnat. Když se našly miliony na nové náměstí, proč by se nesehnalo dvě stě tisíc na kino," podotkla Holoubková.

Pomoc z kraje

Marek naznačil, že naposledy dostal od vedení vesnice zprávu, že peníze by se mohly nastřádat do poloviny letošního roku. Starosta je nicméně zdrženlivý. „Najít zdroje je složité. Pokud bychom chtěli například požádat o pomoc Jihomoravský kraj, tak se naskýtá otázka: Máme chtít peníze na chodníky, nebo na kino? Lidem, kteří mají před domem rozbitou cestu, těžko vysvětlíme, že místo její opravy investujeme do kina. Ale jak už jsem řekl: závěr je jasný, kino chceme zachovat. A pokud se nám podaří najít vhodný dotační titul, který by zaplatil nákup techniky alespoň z poloviny, využijeme toho," uzavřel Prokop.