Pohořelické kapry si lidé mohou koupit na více než deseti místech v Brně. „Na některých z nich jsme začali prodávat už minulý týden, ale největší nával přijde v pátek a sobotu. U Tesca na Dornychu, u Bauhausu v Ivanovicích a v Heršpické ulici a u Globusu v Ivanovicích budeme mít otevřeno i na Štědrý den. Ale jen tak do jedenácti hodin, protože pak už všichni chtějí být doma," sdělil obchodní náměstek Rybníkářství Pohořelice Pavel Míšek.
Jiří Kadaňka prodává ve Starém Lískovci vánoční kapry už deset let. „Podle tradice jsme otevřeli týden před Vánoci. Od letoška jsme prodej rozšířili o další stánky, jeden s vínem a druhý s výrobky chráněné dílny. Doufáme, že další přibudou. V dalších dnech vytáhneme gril a lidé dostanou ke kaprovi kus grilované kýty a svařák," řekl Kadaňka, který si týden před Vánoci užívá a při práci se se spolupracovníky zahřívá slivovicí.
Místo typických kádí prodává kapry z asi deset metrů dlouhé nádrže, kam se vejde tuna ryb. „Je to daleko přirozenější a hezčí způsob. Největší nával lidí čekáme v pátek a v sobotu. V neděli odpoledne už jen doprodáme zbytky," doplnil Kadaňka, který ryby prodává ve svém zahradnictví na ulici Boženy Němcové.
Brňanka Jana Hrabálková se letos jako každý rok o kapra starat nemusí. „Známý je rybář, takže nám vždycky kapra sežene. Nevýhoda je, že si nemůžu vymýšlet, jak má být veliký. Ale ještě nikdy se nestalo, že bychom měli masa málo. Nemůžu si tak stěžovat," řekla Hrabálková.
Naopak Břetislav Janoušek každoročně kapra kupuje na vánočních trzích v centru města. „Letos to naštěstí vychází tak, že to možná stihnu i nějaký ten den dopředu. Loni jsem neměl dovolenou a v práci jsem moc nestíhal. Kapra jsem tak kupoval až na Štědrý den ráno. Večeřeli jsme pak až v devět hodin večer," vzpomíná muž. Svoji roli podle něj hrálo i to, že kapra nešel kupovat sám. „Sešli jsme se tři známí a šli po nákupu na pivo. Doma nadšení nebyli, ale nakonec jsme to stihli," směje se Janoušek.