Mezi těmi, kteří mají 
o bydlení v obci zájem, je i Stanislav Všetula ze Vnorov. S přítelkyní, která pochází 
z Blatnice pod Svatým Antonínkem, bydlí již čtyři roky 
v Praze. Na Moravu se ale chtějí vrátit.

„Přibližně před rokem jsme začali hledat pozemek, kde bychom mohli žít. Líbila se nám i nabídka v Hroznové Lhotě, nakonec jsme si ale vybrali Moravský Písek. Nechtěli jsme totiž starou zástavbu, ale nové domky. Doufáme, že za sousedy budeme mít hlavně mladé rodiny," uvedl Všetula, který pozemek hledal přes internet i webové stránky obcí.

Lokalita je v centru

Částka šest set padesát korun za metr čtvereční, za kterou obec pozemky nabízí, mu připadá průměrná. „Někde se prodávají levnější pozemky, ale nejsou zasíťované. Tady už se vlastně nemusíme o nic starat a začneme hned stavět," doplnil třicátník.

Podle starosty Moravského Písku Miroslava Duly obec nad využitím lokality Modrý statek uvažovala již několik let. Pro výstavbu domů je díky své poloze v centru obce ideální. „Stavební plocha vznikla poté, co jsme nechali zbořit bývalý statek. Místo jsme ale museli dekontaminovat, což stálo spoustu peněz. Nyní je vše nachystané a do konce června bude lokalita zasíťovaná. Očekávám, že nejpozději do začátku srpna uzavřeme kupní smlouvy," uvedl Dula s tím, že v létě začne obec pozemky prodávat. Zájemce má již nyní. Původně to sice vypadalo, že se rozprodá všech deset pozemků, kvůli čekání si ale někteří našli bydlení jinde.

„Chceme si udržet především mladé rodiny. V Moravském Písku každoročně klesá počet obyvatel. Není to sice nic výrazného, ale snižování počtu obyvatel vnímáme. Právě proto chceme mladým umožnit stavět. A nemusejí to být jen místní," řekl starosta. Jak prozradil, obec má už nyní vyhlídnutou další lokalitu, ve které mohou do budoucna vyrůst nové domky.

„Máme zpracovanou studii zástavby v části Nedakoničky. Uvidíme, jaký bude zájem lidí, protože stavební pozemky nabízejí i další obce. Například bytový dům ale stavět nechceme. Ze zkušenosti víme, že je lepší, když mají lidé své," doplnil Dula.

S nabídkou bydlení postoupila i Tvarožná Lhota. Podle starostky Martiny Bílové obec dokončuje územní řízení a projektovou dokumentaci pro stavební povolení. Pokud vše dobře půjde, na jaře se obec pustí do zasíťování pozemků.

Lidé se chtějí vrátit

„Chceme nabídnout dvanáct pozemků ze čtyřiadvaceti. Volná místa sice jsou, protože lidé nemají dostatek peněz, ale díky úspěchu v soutěži Vesnice roku se nám už ozývají i zájemci, kteří odešli pracovat do velkých měst a nyní se chtějí vrátit. Pokud budeme vědět, že si chtějí mladí postavit dům a založit u nás rodinu, tak je samozřejmě jedno, odkud přijdou," řekla Bílová.

Podle dlouholetého ředitele hodonínského úřadu práce a amatérského demografa Vladimíra Šťávy může za odliv mladých lidí především nedostatek práce v regionu.

„S tím souvisí i skutečnost, že postavit rodinný dům si dnes může dovolit pouze ten, kdo má zajištěnou práci.

A v okrese Hodonín jí opravdu ubylo. Dolů šla jak nabídka pracovních míst, tak i možnost veřejně prospěšných prací," zhodnotil Šťáva.