Kvalitu vody by letos mohla negativně ovlivnit suchá zima. Vody v přítocích i v přehradě je totiž málo. „V horkých dnech se pak rychleji ohřívá a je v ní nedostatek kyslíku. To vede ke zhoršení kvality," vysvětlila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Dodala, že podobně suché období bylo v Brně naposledy v roce 2003.

Proto spustí ve čtvrtek vodohospodáři provzdušňovací věže a dávkování síranu železitého na přítoku Svratky do Brněnské údolní nádrže. O víc než měsíc dřív než loni. „S blížícím se startem letní sezony chceme udělat vše proto, aby koupání v Brněnské přehradě bylo pro rekreanty co nejpříjemnější a kvalita vody zůstala po celé období dobrá," vysvětlila Tomíčková.

Provzdušňovací systém v kombinaci se síranem železitým, který je pro člověka zcela neškodný, má vytvářet takové prostředí, které brání masívnímu rozvoji nepříjemných sinic. Ročně přiteče do Brněnské přehrady čtyřiatřicet tun fosforu. „Přes sedmdesát procent vzniká na posledních třinácti kilometrech řeky. Právě síran železitý fosfor vysráží a hlavní živina pro sinice se tak do nádrže dostane jen v minimálním množství," poznamenala mluvčí.

Novinky na přehradě plánuje město. „V Rakovecké zátoce vzniknou toalety, sprchy, stánek s občerstvením a nějaké herní prvky. Ty přibudou i na Sokolském koupališti, Kozí Horce a Rokli," vyjmenoval náměstek primátora pro životní prostředí Ladislav Macek.

Začátek prací za pětadvacet milionů korun chce město stihnout do prázdnin. „Máme stavební povolení a hotový projekt. Výběrové řízení nejspíš vypíšeme v nejbližší době. Předpokládáme, že plně k dispozici bude návštěvníkům vše na podzim nebo nejpozději příští rok na jaře," dodal Macek.

Podniky okolo Brněnské přehrady čištění i plánované změny města vítají. „Místo je díky tomu hodně žádané. Lidé k nám jezdí i s dětmi a zamlouvají si delší pobyty, a to i zahraniční cestovní kanceláře. Turisté oceňují možnost koupání a výlety na lodích. Letos nám díky teplému počasí sezona začala už v dubnu, loni to bylo o měsíc později," pochvalovala si manažerka Hotelu Rakovec Tereza Mazánková.

Také majitele Hospody u Kotvy Lumíra Hřebačku změny těší, vidí však i překážky. „Díky čisté vodě opravdu lidí přibylo, ale podmínky pro podnikání na přehradě pořád nejsou dobré. Bez kanalizace se tu žádný turistický ruch rozvíjet nedá. Vedení města ani nemá zájem, stačí jim, že sem jezdí Brňané a na přilákání turistů třeba ze zahraničí ani nemyslí," poznamenal muž.