Cyklostezka podél hlavní silnice mezi Rájcem-Jestřebí a Bořitovem už je hotová. „Musíme ji ale ještě zkolaudovat. Předpokládáme, že ji zprovozníme do konce srpna. Na září plánujeme její slavnostní otevření s jízdou zručnosti pro děti," uvedla starostka Rájce-
-Jestřebí Romana Synakieviczová.

Hlavním důvodem, proč se pro stavbu cesty pro cyklisty rozhodli, je zvýšení jejich bezpečnosti. „Odkloníme tím chodce i cyklisty z frekventované silnice," vysvětlila starostka. Nová stezka pro cyklisty je dlouhá téměř jeden a půl kilometru. „Stála necelých pět a půl milionu bez DPH. Z toho pětaosmdesát procent pokryje dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury," řekla Synakieviczová.

Na stavbě cyklostezky se podílí i Bořitov. „Ačkoliv ještě nebyla oficiálně otevřená, lidé už ji využívají. Obzvlášť pro starší lidi nebo rodiny s dětmi je to velká výhoda. Nemusí se pohybovat po silnici. Využívají ji i lidé, kteří jezdí do Rájce-Jestřebí na vlak," přiblížil starosta Bořitova Břetislav Tesař.

Stavbou asfaltové stezky k Bořitovu to však pro Rájecké nekončí. „Rádi bychom město v budoucnu cyklostezkami propojili i s ostatními sousedními obcemi," řekla starostka Rájce-Jestřebí.

Na to, že už nebudou muset uhýbat desítkám aut na frekventované silnici, se mohou těšit i cyklisté v Blansku. Město totiž získalo dotaci na stavbu dalšího úseku cyklostezky. „Povede od společnosti Atona v průmyslové zóně k areálu bývalé prodejny aut značky Ford. Příští týden bude rada města schvalovat smlouvu o poskytnutí dotace a potom už může město vypsat výběrové řízení na firmu, která cyklostezku postaví," řekl vedoucí blanenského odboru investic a územního rozvoje Marek Štefan.

Stezka bude podle něj dlouhá šest set padesát metrů. „Stavět by se mohlo začít v půlce léta a hotová by mohla být koncem září. Záležet ale bude i na tom, jak dlouho potrvá výběrové řízení, takže se termíny mohou ještě posunout," řekl Štefan. Náklady na asfaltovou cestu projektanti vypočítali na tři a půl milionu korun.

Cyklostezku plánují i ve Žďárné. „Povede mezi Žďárnou a Suchým. Měla by stát okolo deseti milionů. Už máme stavební povolení a teď čekáme na vypsání nějakých dotačních výzev," řekl starosta Žďárné Pavel Hanák.

Novou službu pro cyklisty zavedli v uplynulých týdnech na Boskovicku. „Společně s Velkými Opatovicemi, Letovicemi, Kunštátem a Agrocentrem Ohrada ve Vískách jsme vytvořili nový tištěný materiál, ve kterém je mapa regionu s barevně vyznačenými cyklotrasami a také několik desítek tipů na výlety na kole. Jsou tam informace například i o tom, jak je která trasa dlouhá či jakou má obtížnost," popsala místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Mapky dostanou turisté zdarma v informačních centrech v regionu.