Několik policistů vypovídalo k pověsti jejich stíhaných kolegů. Velká část se ale vyjadřovala ke skutku, který měl podle obžaloby spáchat Stanislav Dobrovolný. „Kolegovi Tomáši Rotreklovi v roce 2005 nabídl šest set tisíc korun, když nezahájí trestní stíhání v případu krácení daní se škodou asi sto milionů, který zrovna vyšetřoval," uvedl v obžalobě státní zástupce Martin Brzobohatý.

Rotreklův přímý nadřízený Milan Liška se od policisty prý o nabídce dozvěděl. „Konzultoval jsem to s vedoucím oddělení Markem Studničkou. Rotrekla jsme nechali jít na asi tři schůzky s Dobrovolným. Pak jsme se rozhodli to předat policejní inspekci. Rotrekl kvůli tomu sepsal začátkem srpna záznam," vypověděl v pondělí Liška.

Problém byl v tom, že záznam se na inspekci dostal až o dva měsíce později. „To nám prakticky znemožnilo práci. Nasadili jsme sice odposlech, ale už jsme nic nezjistili," uvedl tehdejší šéf brněnské inspekce a další obžalovaný Rudolf Setvák.

Podle Studničky udělal chybu Liška. To, že s ním schůzky probíral, prý není pravda. „Záznam mi donesl až o dva měsíce později, než ho Rotrekl sepsal. Já ho hned poslal policejní inspekci. Liška sám uznal chybu a omluvil se, že to zdržel," dodal Studnička.

ONLINE ZE SOUDNÍ SÍNĚ

14:03 - Po vyjádření obžalovaných senát dnešní líčení ukončil. Pokračovat bude zítra dopoledne.

13:58 - Křipský se ve svém vyjádření vrátil ke zmizelé směnce. „Zaráží mne, že svědek tady řekl, že inspekce řeší, že chybí směnka na milion korun. Nám přitom o tom, že je ztracená nikdo nic neřekl. Ani soudce, ani žalobce. Přitom se mne to týká, je to směnka mé manželky, kterou u nás vyšetřovatelé zabavili. Přeci to není jen obyčejný kousek papíru. Tady jde o milion korun. A něco takového se ztratí. Podle mne to hraničí s trestnou činností. Měl by za to někdo nést odpovědnost a podle mne by to měl být zpracovatel spisu," upozornil Křipský.

Členové Toflova gangu u soudu v Brně - Eduard Slanina.13:49 - Jako první této možnosti využil Eduard Slanina (na snímku vlevo). Upozornil například na rozpor ve výpovědi Materny a údajného poškozeného M. K. „Materna dnes řekl, že byl u M. K. ve vězení asi tři čtvrtě hodiny a řešil s ním bezpečnostní opatření, protože M. K. se údajně bál o život. M. K. ale u soudu řekl, že Materna mu pouze předal předvolání k výslechu a celé setkání netrvalo déle než pět minut," podotkl obžalovaný.

13:42 - Po otázkách obžalovaných senát Maternův výslech ukončil. Nyní se k jeho výpovědi vyjádří obžalovaní.

13:26 - Na Maternu měli dotazy i obhájkyně Rudolfa Setváka Běla Sedláčková a advokát Petra Křipského Pavel Hála. Hála se svědka ptal na směnky, které vyšetřovatelé u Křipského zabavili. Jedna z nich byla na milion korun. Nikdo ale netuší, kde je nyní. „Zabavené materiály jsem vyhodnocoval. Poté jsem je předával policejní inspekci," uvedl svědek. Zároveň dodal, že směnky se po analýze ukládají na soud do trezoru. Tam ale zabavená milionová směnka chybí. „Vím o tom, že tady ten problém je. Dokonce mne kvůli tomu kontaktovala inspekce a chtěla po mně vyjádření. Říkali, že ji nemohou najít," poznamenal Materna.

13:14 - Maternu vyslýchá advokát Novák. Ujasňuje si některé nesrovnalosti ze spisu. Například to, že výslech údajného poškozeného M. K. měl trvat pět hodin, přestože se ho podle záznamu nikdo na nic neptal. „Měla to být spontánní výpověď, on při ní mluvil pět hodin a je z toho jen sedm stran. Na nic jste se ho tedy neptali," ujistil se advokát. Svědek to přesně nevysvětlil. „Já se ho neptal určitě. Kdybych se ptal, bylo by to tam napsané. Jestli se ptal někdo jiný, nevím," uvedl Materna. Obhájce se ptal také na to, proč měl být údajný poškozený R. K. v jeden den původně vyslýchaný jako svědek, ale ještě ten den bylo rozhodnuto o tom, že místo výslechu bude jen podání vysvětlení. S tím se u soudu pracovat nesmí. „Nevím, proč to tak bylo. Je to divné. Pokud bylo zahájené trestní stíhání, tak to přece nejde vyslechnout jen na podání vysvětlení," divil se svědek. Dodal, že o způsobu výslechu svědků rozhodoval vyšetřovatel podplukovník Šilhavý po dohodě s vrchním státním zástupcem.

12:36 - Soud chce nyní vyslechnout policistu z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Martina Maternu, který kauzu takzvaného Toflova gangu vyšetřoval. Spolu s ním byli na dnešek předvoláni dva jeho kolegové. Oba se omluvili. Několik advokátů proto nyní protestovalo proti Maternově výslechu. „Celou dobu narážíme na to, že vyšetřovatelé postupovali protizákonně. Chtěl bych, aby minimálně Materna s Gregorem byli vyslechnuti jeden den, aby se nemohli radit a předávat si informace, jak výslech probíhal a na co jsme se ptali," požádal Slaninův advokát Petr Novák. K jeho žádosti se poté ze stejných důvodů připojili další čtyři obhájci.

12:19 - Několik otázek na svědkyni má také Křipský. Upozornil v nich na to, že v době, kdy měl v budově jihomoravského policejního ředitelství vydírat údajného poškozeného M.K., vůbec v budově nebyl. Měl mít dovolenou. „Bylo běžné, že by policista v době své dovolené chodil do práce? A pokud by tam byl, bylo by to někde zaznamenané?" ptal se obžalovaný. Grossová uvedla, že kriminalisté při dovolené do práce nechodili. „Ledaže bychom je povolali, aby něco dodělali. Bylo by to ale zaznamenané v systému, policista se totiž při vstupu do budovy musí prokázat," podotkla svědkyně.

12:08 - Svědkyně poznamenala, že případ, kdy byl vyšetřovaný M. K., si pamatuje. „Byla to velmi rozsáhlá kauza a bylo potřeba na ni zaměřit víc lidí. Křipský byl jeden ze zpracovatelů. Přidělila jsem mu to zřejmě já. Spisy jsem přidělovala podle toho, jak byli policisté zrovna vytížení," řekla žena. Státní zástupce Martin Brzobohatý poté svými otázkami naznačil, že kriminalisté mohli přidělení spisů ovlivnit. „Je pravda, že je vždy určený kriminalista, který má daný den takzvaný dosah a tím pádem přijímá trestní oznámení? A pokud policista přijal trestní oznámení, stávalo se, že mu pak byl oznámený případ přidělený?" ptal se žalobce. Svědkyně připustila, že to možné bylo. „Pokud ten policista neměl moc jiných spisů, stávalo se, že případ, na který přijal oznámení, dostal i přidělený," uvedla Grossová.

11:56 - Grossová před soudem oba bývalé podřízené pochválila. „Slanina byl mým podřízeným v letech 1998 až 2004. Nikdy s ním nebyly žádné problémy. Spisy zpracovával dobře, nepamatuji si, že by si na něj někdo někdy stěžoval," uvedla policistka. Spokojená byla také s Křipským. „Byl to velmi schopný kriminalista, který dělal většinou složitější kauzy. Nezaznamenala jsem žádné problémy či výtky. Nevím o tom, že by z jeho spisů unikaly informace nebo že by vstupoval do spisů, do kterých neměl," dodala Grossová.

11:47 - Špatka si podrobnosti k případu nevybavil. Případ totiž vyšetřoval před několika lety. Po jeho výslechu senát předvolal policistku Věru Grossovou. Bývalou nadřízenou obžalovaných Křipského a Slaniny.

11:36 - Po Žilkovi vypovídá břeclavský policista Martin Špatka, který případ Agrostavu Hustopeče vyšetřoval v době, kdy se jím zabývali břeclavští policisté. Ti ho později předali krajské kriminálce v Brně. Obhajoba chce svědkovi předložit některé dokumenty, aby se k nim vyjádřil. Kvůli jejich hledání v příloze spisu této kauzy se líčení protahuje.

11:20 - Žilka vypovídá ke skutku, o kterém vypovídal údajný poškozený L. Š. Ten měl údajně dávat úplatky obžalovaným Miloši Almásymu a Eduardu Slaninovi, aby se dostal k informacím z případu, který se týkal firmy Agrostav Hustopeče. Žilka případ vyšetřoval. „Nevím o tom, že by mne někdo kontaktoval a ptal se mne na případ nebo chtěl nějaké materiály," podotkl.

11:08 - Líčení pokračuje výslechem dalších svědků. Jako prvního senát do jednací síně předvolal bývalého policistu Aloise Žilku.

10:48 - Po vyjádření Křipského a Slaniny senát líčení na žádost jednoho z advokátů přerušil. Pokračovat bude v jedenáct hodin. Přijít mají ještě čtyři svědci.

10:44 - Společník M. K. a další údajný poškozený R. K. dřív prohlásil, že na jejich vydírání se měl podílet i obžalovaný Petr Křípský. Poté, co R. K. vydírání ohlásil policejní inspekci mu měl Křipský říct, že mu to nepomůže. Všichni svědci dnes zatím uvedli, že pokud si pamatují, Křipský se případu nijak neúčastnil. Poukázal na to i Křipský. „R. K. jsem vyšetřoval v úplně jiném případě a byl jsem s ním proto v kontaktu mnohem dřív, než tvrdí. Žádám proto soud, aby si vyžádal spisy k oběma případům, ze kterých bude zcela jasné, že s prohlídkou u M. K. nemám nic společného a kdy a k čemu byl R. K. vyslýchaný," požádal senát Křipský.

10:26 - Také policista Jan Bureš se před deseti lety účastnil domovní prohlídky u M. K. „Byl jsem v jeho bytě i v jeho zastavárně. M. K. jsem tam viděl. Rozhodně neříkal nic takového, že by ho někdo vydíral. To mohu vyloučit," uvedl svědek. Dodal, že policisté ani předem nevěděli, kde prohlídka bude. „Vedoucí oddělení nás určil, že ji uděláme. U koho to bude, jsme nevěděli," podotkl Bureš.

10:11 I další policista potvrdil verzi svých kolegů. „Vybavuji si, že jsem se tehdy účastnil domovní prohlídky. Na nic nestandardního si ale nevzpomínám. Nevím o tom, že by si třeba někdo na něco stěžoval," uvedl svědek Josef Karpíšek. Stejně jako předchozí policisté po otázce Slaninova obhájce Petra Nováka uvedl, že Slanina ho kvůli případu nikdy nekontaktoval a žádné informace o vyšetřování nechtěl. „Ani v tomto případě, ani v jiných," dodal.

09:55 Výpověď M. K. zpochybnil i další svědek, policista Ivo Šenekl. „Zpracovával jsem tehdy ten spis a žádal o tu domovní prohlídku. Byl jsem proto i v kontaktu s M. K. Že by po něm chtěl někdo peníze za to, že domovní prohlídka nebude, neříkal nic ani on, ani nikdo jiný. Pokud by něco takového řekl, sepsal bych o tom úřední záznam," poznamenal policista.

09:38 - Po Studničkovi senát předvolal bývalou policistku Petru Polišenskou. „Nyní pracuji na Nejvyšším soudu. U policie jsem byla asi od roku 1996 do roku 2004. Spolupracovala jsem i se Slaninou, dělala jsem s ním nějakou domovní prohlídku. Nestalo se při ní ale nic nestandardního," uvedla svědkyně. Mluví o prohlídce z roku 2003 u jednoho z údajných poškozených v kauze gangu M. K. Ten dřív prohlásil, že domovní prohlídkou mu vyhrožoval obžalovaný Eduard Slanina, pokud mu nezaplatí deset milionů korun.

09:25 - Studnička u soudu prohlásil, že po včerejším výslechu se podíval do policejní evidence a zjistil z ní některé věci, na kterého se ho ptali obhájci a on si na ně včera nevzpomněl. V jednací síni poté vysvětlil, o co konkrétně šlo.

09:13 - Eskorta přivedla obžalované, kteří jsou ve vazbě a senát tak může zahájit další den hlavního líčení v kauze takzvaného Toflova gangu. Vyslechnout hodlá několik dalších policistů. Jako první přitom bude vypovídat policista Marek Studnička, kterého soud vyslechl už včera. „Po včerejším líčení se za mnou zastavil a říkal, že při výpovědi udělal asi dvě nebo tři opomenutí. Předal mi zároveň dokument, ve kterém výpověď doplňuje. Listinu samozřejmě zařadím do spisu, bylo by ale dobré, aby vše vysvětlil ještě tady, proto jsem ho na dnešek ještě předvolal," vysvětlil situaci předseda senátu Miloš Žďárský.