Důvod je jako přes kopírák: je plný usazenin. „Je v něm po pás bláta a kamení," přiblížil rousínovský rybář Rudolf Chelík. V pořádku není ani betonová opěrná zeď, která zpevňuje jeho břehy. A v nevyhovujícím technickém stavu je také výpustný objekt. Obnova se tak má zaměřit na všechny tři části.

Kdy k ní však dojde, rousínovská radnice zatím neprozradila. „Podali jsme žádost na ministerstvo zemědělství o dotaci na vyčištění. Přislíbenou ji máme, ale odsouhlasenou ještě nikoliv. Nyní čekáme na rozhodnutí. Uvidíme, zda budeme úspěšní a v jaké výši," řekl pouze místostarosta Rousínova Zdeněk Šedý.

Poslední odbahnění rybníka podle Chelíka přesahuje dekádu. „Takový nános se neudělá za pár let. Bahno pak ovlivňuje i rybí osazenstvo. Vzniká v něm plyn, který rybám nevyhovuje. Proto se také v zimě rozsekává led, aby plyn z rybníků unikal," vysvětlil rybář.

1 363metrů krychlových sedimentů je v plánu vytěžit z vítovického rybníka. Bahno bude podobně jako v případě Malého Kačence ve Vyškově rozprostřené na ornou půdu.

Podle něj je podobných nádrží, které by si zasloužily odbahnění, na Vyškovsku mnoho. „V podstatě jde o kterýkoliv rybník, na který se člověk podívá. V posledních letech se na ně nezaměřovala pozornost. Jsou zanedbané," varoval Chelík.

Souhlasí s ním i předseda vyškovských rybářů Radoslav Kotík. „Co rybník, to hrůza. Třeba v Ruprechtově a v Moravských Málkovicích potřebují opravu jako sůl. Proč jsou v nich tak vysoké nánosy? Špatnou údržbou. Nikdo do nich dlouhé roky nedal ani korunu. Rybníky jsou soukromníků. Například vyškovskou Marchanku si zase postavili rybáři. Takže zanedbaná údržba jde hlavně za nimi," poukázal.

I ve Vyškově spřádají plány, jak některé rybníky dostat do lepšího stavu. Už v příštím roce by se mohla dočkat právě Marchanka a možná i Jandovka u vyškovské obchodní zóny. „Dáváme dohromady jak peníze, tak pozemky. Bude to velmi náročné. U obou akcí se dá počítat s milionovými částkami," upozornil Kotík.

Marchanka bude finančně náročnější než Jandovka. „Má neodborně opravenou hráz. Prosakuje a je celá zanesená," přiblížil Kotík.

Jandovka však ve výrazně lepším stavu rozhodně není. Je totiž poměrně plytká a bahno ji z velké části zaneslo. „Vše v jejím případě je, dá se říct, špatně. Zimu ryba na Jandovce v tomto stavu nevydrží," upozornil Kotík s tím, že bude třeba dát do pořádku i okolí. „Už jen proto, že se rybník nachází pomalu v centru města, musí trochu vypadat," usmál se Kotík.

Kdo má naopak se starostmi okolo čištění rybníků relativně klid, jsou slavkovští kolegové. „V předchozích letech jsme vyčistili rybník v Hodějicích a ve Slavkově u Brna. V Bučovicích v lokalitě zvané Křovačka jsme zase ke stávajícím rybníkům vyhloubili další," vyjmenoval předseda slavkovské organizace František Capita.

Volno tak rybáři mají v ideálním případě na několik desítek let. Podle Capity se ale na zanesených nádržích nepodepsala jen horší péče. „Bahno se do rybníků dostává splachy z polí. Proto i naše vyčištěné rybníky na tom můžou být zanedlouho zase hůř. Hlavním ohrožením jsou v našem případě velké bouřky. Například ta, co se nedávno prohnala Hodějicemi. Pak hrozí, že splach zanese rybník. To se však naštěstí nestalo, bahno nám tolik neublížilo. Voda ale přetékala přes korunu hráze a nějaké ryby vyplavila," vzpomněl Capita.