Ještě v lednu mluvil starosta Znojma Vlastimil Gabrhel o tom, že nechá zpracovat průzkum Vysokou školou ekonomickou. Měl dát odpověď na to, jak si lidé představují, že by samotné Divišovo náměstí i jeho okolí mělo vypadat. Zatím se tak nestalo.

Začátkem roku získal zakázku na zpracování projektu architekt Michal Říčný z Ateliéru Tišnovka. Na rozdíl od původního záměru by se měl prostor více zazelenat. „Na náměstí počítáme s velkým počtem zeleně," nechal se slyšet na březnovém setkání starosta.

Podle projektu z července tohoto roku, který má Znojemský deník k dispozici, počítá architekt s tím, že prostor oživí třináct stromů.

Velké diskuze však vyvolává fakt, že dokumentace navrhuje pozvolné celoplošné snížení terénu o dva metry, zvláště v místě před schody do budovy Státního archivu. Snížení úrovně terénu přitom architekt dle památkářů jednoznačně a přesvědčivě nezdůvodnil.

Nežádoucích změn a zásahů se obávají nejen památkáři, ale i zástupci Okrašlovacího spolku ve Znojmě. „Mohlo by dojít k odstranění základového zdiva v nadzemní části zaniklé budovy jezuitské koleje. Jednalo by se o nezákonnou a nepřijatelnou kulturně historickou ztrátu," uvedla v závazném stanovisku Simona Pechová z Národního památkového ústavu.

Pro zvětšení klikněte.

Parková plocha Divišova náměstí je dle znojemského památkáře Jana Kozdase stavební prolukou, která vznikla zbořením podstatné části již zmiňované jezuitské koleje po roce 1824. Sklepní prostory a základy byly zřejmě zasypány.

„Bohužel se postupem let přestala parková úprava na Divišově, dříve Michalském náměstí udržovat, ale koncept z roku 1948 byl velmi kvalitní a pocházel z dílny znojemských patriotů. Bojím se, že se nyní úplně změní," uvažoval znojemský historik Jiří Kacetl s tím, že návštěvníci nepřijíždějí do Znojma za moderní architekturou. „Láká je právě centrum města, z kterého dýchá historie," dodal Kacetl.

Jeho obavy sdílí i šéf Okrašlovacího spolku Otto Bouda. „O dalších plánech na úpravu náměstí nejsem informovaný. Na dotazy nám nikdo neodpověděl a z pracovní schůzky na radnici mě nemilosrdně vykázali. Architektům jsem poskytl původní půdorysy náměstí z roku 1948, ale nevím, zda je do projektu zapracovali. Mluví se o složitých terénních úpravách a zásazích, které se mi jeví zbytečné. Působí to na mě jako snaha celkový projekt zbytečně prodražit," uvažoval Bouda. Dodal, že až do roku 1968 celý parčík tvořil kříž, uprostřed kterého trůnila busta vynálezce bleskosvodu Prokopa Diviše.

Podle slov mluvčí města Zuzany Pastrňákové by měla rekonstrukce začít v příštím roce a náklady zatím nejsou známé. „Projekt z července letošního roku sloužil jako podklad pro územní řízení, v dalších stupních budeme detaily ještě dolaďovat. Lidem poskytneme dostatek informací a prostoru, aby se mohli vyjádřit," zakončila mluvčí.