Jenže zatímco z Greplova domu udělali řemeslníci reprezentativní objekt, z protější budovy se stává další strašák. „Obávám se, že to bude v budoucnu stejný problém. Stejně jako Greplův dům je objekt památkově chráněný. Registrujeme problém se statikou, který samozřejmě monitorujeme," podotkl starosta Vyškova Karel Goldemund.

Budova zámku je rozdělená na dvě části. Ta, ve které sídlí Muzeum Vyškovska, patří Jihomoravskému kraji, druhá část je ve vlastnictví města. K čemu by mohla sloužit, naznačila mluvčí vyškovské radnice Petra Bezdomniková. „V současnosti jednáme o jejím částečném využití. Aktuálně jsme v tomto směru v kontaktu s Ústavem archeologické památkové péče Brno," potvrdila Bezdomniková.

Podle vedoucí vyškovského pracoviště Blanky Mikulkové bude o přesunu archeologů jasno zhruba do týdne. „Rádi bychom přesídlili z Dědic. Tamní prostory nám sice maximálně vyhovují, ale chceme se přesunout do centra města. Plány však ještě musí posvětit zřizovatel, kterým je Krajský úřad v Brně," upozornila Mikulková. Nájemné by pak mělo částečně pokrývat režijní náklady města spojené s provozem zámku.

Stejné peníze?

Rozsáhlá rekonstrukce Greplova domu spolkla 109 milionů korun. Opravy zámku můžou být podle šéfa vyškovské radnice ještě vyšší. „Je to samozřejmě pouze odhad, ale troufám si tvrdit, že náklady můžou sumu za rekonstrukci Greplova domu ještě přesáhnout," naznačil Goldemund.

Z budovy bývalého okresního úřadu, který patří státu, se v minulých dnech přestěhovaly odbory životního prostředí, sociálních věcí a zdravotnictví a živnostenský úřad. O tom, že stát chce objekt prodat, vědělo vedení města dlouho dopředu. „I kvůli tomu jsme opravu Greplova domu uspíšili. Nájemní smlouvu jsme měli do konce roku, s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových jsme se dohodli na jejím ukončení k poslednímu září. Za zbývající tři měsíce tak už státu neplatíme," připomněl Goldemund.

Právě úspora za nájem byla jedním z důvodů přesunu úředníků. Státu město platilo nájem čtyři sta tisíc ročně. Za energie, tedy vodu, plyn a elektřinu, město od začátku roku zaplatilo zhruba 315 tisíc korun, za služby, tedy revize, odpady, úklid a ostrahu, pak bezmála 300 tisíc korun.