Důchodce do novin zasílá články a má za to, že by se rodu měl majetek vrátit. Tvrdě odmítá údajné Salmovo spojení s Němci. Vadí mu také zkorumpovaní politici. Na toto téma vystoupil na nedávném jednání blanenského zastupitelstva. Ze síně ho nakonec vyvedla policie. „Taková ostuda. Vyvedli mě jako malého spratka. To má Blansko pěkného starostu. Chtěl jsem diskuzi a místo toho mě odvlekli muži v uniformách. Jako bych měl v aktovce bombu. Přitom jsem chtěl jen upozornit na jednání politiků a nezájem kohokoliv to řešit," zlobil se důchodce.

Souš tvrdí, že na blanenského starostu Ivo Poláka podal den po zastupitelstvu trestní oznámení. „O takovém trestním oznámení v tuto chvíli nemám žádné informace," řekl policejní mluvčí Petr Nečesánek.

Silná slova

A s čím Souš na blanenské zastupitele vyrukoval? Podle svých slov mířil na bývalého blanenského starostu Libora Pavlů, který byl později senátorem a seděl také v dozorčí radě společnosti Čepro, kde se v minulosti řešila podvodná pohledávka za tři miliardy. Pavlů letos v srpnu zemřel. „Vadí mi, že podobným politikům z ČSSD nešlo nikdy o lidi, ale jen o peníze. Zajímala je jenom koryta a tunelování. A na to doplácíme my všichni obyčejní lidé. S tím se já jako řadový občan přece nemůžu smířit. Takové peníze na odměnách za to, že jen někde seděli na židli? Nikdo to neřeší a přitom peníze z odměn těchto lidí mohly být použity třeba na charitu. Chtěl jsem, aby se k tomu současné vedení města postavilo čelem a nějakým způsobem na to reagovalo," poznamenal František Souš.

Svou řeč zahájil důchodce podle přítomných blanenských zastupitelů bez vyzvání při projednávání jednoho z bodů zastupitelstva. „Začal křičet, ať minulý blanenský starosta, neřekl jaký, vrátí peníze. Pak křičel něco o zlodějích a úplatcích. Starosta mu řekl, ať se zklidní, nebo ho vyvede ven policie. Pán ale pořád něco vykřikoval, tak ho z jednací síně skutečně odvedli strážníci," uvedla blanenská zastupitelka Eva Nečasová. Ta se už delší dobu s potomky rody Salmů soudí za své výroky v knihách. „Toho pána znám z doslechu. Prý bojuje za práva Salmů. Je zajímavé, že mě nikdy nekontaktoval a žádný problém jsem s ním neměla," dodala.

Podobně popsal bizarní vystoupení starého muže také blanenský radní Zdeněk Grünwald. „Když jsme probírali jeden z bodů zastupitelstva, vztyčil se v zadní řadě starší muž a začal vykřikovat cosi o ukradených miliardách a ať je bývalý starosta Blanska vrátí. Nerozuměl jsem tomu. Pak vyšlo najevo, že pán není občanem Blanska, neuposlechl výzvy starosty a vyvedla ho policie," řekl Grünwald.

Soušův výstup nechtěl blanenský starosta Ivo Polák (ČSSD) příliš komentovat. „Tento starý pán mě v minulosti už jednou kontaktoval, ale nerozuměl jsem tomu, co po mně vlastně chce a o co mu jde. O trestním oznámení také vůbec nic nevím," uvedl Polák.

Podle šéfa blanenských městských strážníků Martina Lepky už měli Blanenští s důchodcem incident před zahájením zastupitelstva. „Dostal upozornění, že když není občanem Blanska, nemůže do diskuze zasahovat. Jednání je veřejné, sednout si tam mohl. Pak začal řvát, upozornili ho, že má přestat, ale on pokračoval. Nakonec zasáhla hlídka městské policie. Odmítl prokázat svou totožnost, tak ho odvedli na policejní stanici," řekl Lepka.

Dodal, že policisté incident na blanenském zastupitelstvu nebudou řešit ani jako přestupek. „Celé se to vyřídilo domluvou," dodal šéf strážníků.