Podobnou vizi si schválili i volení zástupci v Hodoníně. Dostanou tablety. Na první pohled pozitivní záměr má ale i své kritiky. „Například na poslední jednání musela radnice každému zastupiteli připravit podklady na téměř dvou stovkách papírových archů. Cena za papír a tisk při každém zasedání přesahuje pět tisíc korun," upozornil vedoucí organizačního a právního kyjovské radnice Filip Zdražil s tím, že je k tomu zapotřebí připočíst i opotřebení tiskárny a práci obsluhy.

Kyjovští tak pro svoji sedmadvacítku zastupitelů nakoupili notebooky. „Pokud se některý z nás nebude chtít papírové podoby vzdát, projednávané materiály mu vytiskneme a za každou stránku naúčtujeme jednu korunu," upřesnil místostarosta Antonín Kuchař (27 nezávislých). Jak dále uvedl Zdražil, z jednoho vzrostlého stromu se podle ekologů vyrobí až osmdesát tisíc archů papíru ve formátu A4. „Kyjovští zastupitelé tak každý rok zachrání v průměru jeden strom," doplnil mluvčí.

Na svém posledním zasedání hlasovali o podobné možnosti také jejich hodonínští kolegové. Ti dali těsnou většinou přednost tabletům. „V návaznosti na úsporu provozních nákladů, kdy se velké množství materiálů pro jednotlivé zastupitele kopíruje, máme v úmyslu přidat do jednací místnosti ještě jedno plátno. Na něm by se informace mohly souběžně promítat. Pokud budete souhlasit, dostanete tablety a budete se připojovat přes wi-fi, přes kterou si materiály stáhnete. Při projednávání by běžely také na plátně," navrhla starostka Milana Grauová (ANO 2011) s tím, že by tak odpadlo kopírování papíru.

Přestože se k elektronické přípravě podkladů, které by byly přichystané v úschovně, vyslovilo šestnáct přítomných zastupitelů, našli se odpůrci tohoto kroku. Proti byl například lídr Svobodných Petr Buráň.

Elektronické přístroje
- průměrná doba používání počítače: 3 roky
- počítače starší 4 let obvykle nesplňují požadavky na využití nového softwaru
- výzkumná organizace Gartner (USA) odhadla, že informační a komunikační technologie, jako počítače či mobily, přispívají ke klimatickým změnám 2 %, což je stejně jako letecká doprava
Zdroj: ekologický institut Veronica

„Takové zařízení bude zastarávat a stejně se bude muset v pravidelných intervalech pořizovat nové. Úspora proto bude zanedbatelná," upozornil Buráň. Tvrdí, že každý si může za pár tisíc koupit tablet nebo počítač svůj vlastní, jako už to několik zastupitelů udělalo, a materiály si číst na něm.

Podle zastupující mluvčí hodonínské radnice Martiny Trumpešové budou nyní zastupitelé písemně obesláni k vyjádření, jestli souhlasí se zamýšlenou změnou, popřípadě jakou formu by upřednostnili. „Teprve poté město přistoupí k případnému pořízení tabletů pro ty, kteří je nevlastní. Pro úplnost dodáváme, že někteří zastupitelé již v současné době používají výhradně notebooky," sdělila Trumpešová.

I výhoda pro životní prostředí je problematická. „Většina zastupitelů už notebooky či tablety má, například v Opavě jim tuto techniku nenakupuje radnice. Navíc výrobní proces notebooku má větší ekologickou stopu než vytištění papíru. Jeho recyklace, rozložení, uložení znamenají určitě větší zátěž pro životní prostředí," domnívá se Kamila Kameníková z ekologické poradny Zelené úřadování.