Jednoznačně pozitivně ho hodnotí rousínovský strážník Petr Minařík. „Díky sociální síti jsem zaznamenal velký posun kupředu ve vztahu veřejnosti vůči městské policii. Profil jsem založil loni v září, a to na základě určitých negativních zpráv, které se ke mně dostaly. Na veřejnosti kolovaly různé dezinformace a nepravdy ohledně mé práce. Došlo mi, že problém musí být v komunikaci, nebo spíš v nedostatku informací, které má veřejnost o městské policii. A Facebook se mi jevil jako nejlepší prostředek, kterým to napravit. Mám za to, že se to daří. Lidé na moji přítomnost při obchůzkách reagují jinak. I některé kolegyně z úřadu tvrdí, že lidé moji práci nyní vnímají lépe," připomněl.
Auta v zákazu
Na Facebook vyvěšuje například oznámení o zatoulaných psech s jejich fotografií nebo jeho prostřednictvím kontaktuje majitele aut, která například stojí na zákazu zastavení. Hodí se také u méně běžných případů. „Někdo například v jedné části města ukradl mříž od kanálu. Kromě toho, že jsem upozornil na nebezpečí, které tím vzniklo, mi zavolalo několik lidí, kteří mi dali tip na podezřelou posádku jednoho auta," zmínil Minařík.
Nový příspěvek vloží na stránky zhruba dvakrát do týdne. Ne vždy se ovšem jedná zrovna o krátká oznámení. A právě na to upozorňuje starosta Rousínova Jiří Lukášek. „Leckdy to hraniční s grafomanií. Jde o dlouhé a často nic neříkající soudničky, které považuji za zbytečnou aktivitu," zdůraznil šéf rousínovské radnice.
Zatím prý nechce strážníka nějak omezovat. „Ovšem podobná vyjádření by podle mě měl činit jako pan Minařík a ne pod hlavičkou města. Pokud je zpráva o tom, že se třeba hledá majitel zaběhnutého psa, tak proti ní samozřejmě nic nemám, ta může mít efekt. Ovšem polemizovat nad tím, jak se vyvedl, nebo nevyvedl nějaký zásah, je podle mého zcela zbytečné," poznamenal Lukášek.
Téma už se strážníkem probíral. „Jeho názor beru na vědomí. Jsem rád, že se mnou moji práci konzultuje. Souhlasím například s tím, že pouštět se do sáhodlouhých a nikam nevedoucích debat je zbytečné," reagoval Minařík.
Méně aktuální
Profil slavkovské městské policie je co do počtu příspěvků o poznání chudší. Stačí srolovat prohlížeč jen o něco málo níž a uživateli se objevují příspěvky staré víc než rok. Většina z nich se týká nalezených kol a psů. Čas od času se ale objeví i zajímavost, jako třeba nález skoro metr a půl dlouhého uhynulého hroznýše na židovském hřbitově.
Založení Facebooku byla iniciativa velitele slavkovských strážníků Petra Smejsíka. Osvědčila se. „Výhradně přes Facebook se nám podařilo udat už několik nalezených zvířat a jedno kolo. Někdy se nám jeho prostřednictvím ozvou lidé, kteří třeba jen tuší, kdo by mohl být majitel nalezeného psa a dají nám na něj tip. To nám v naší práci velmi pomáhá," pověděl Smejsík.
Facebook slavkovských strážníků se ze strany vedení města s kritikou nesetkává. „Každou mediální osvětu městské policie, pokud je svědomitá a pravdivá a vede lidi k tomu, aby si víc hleděli své bezpečnosti a zdraví, vítám. To platí i pro sociální sítě. Koneckonců uvažuji o tom, že mít na něm profil by bylo prospěšné i pro samotné město," naznačil starosta Slavkova Michal Boudný.
Podobná slova zní i od šéfa vyškovských strážníků Petra Sedláčka. „Nad tím, že si profil založíme, jsme už uvažovali. Do budoucna jeho vznik rozhodně nevylučuji," prohlásil Sedláček.