Ačkoliv si mnozí spojují Family pointy s rodinnými nebo mateřskými centry, které v poslední době hromadně vznikají, není to vždy totéž. Označením Family point mohou být jen místa, která splní podmínky programu. „Zjednodušeně řečeno to musí být oddělená prázdná místnost, která se nově vybaví infoletáky, hračkami i praktickými věcmi, jako je třeba přebalovací pult nebo mikrovlnná trouba," uvedla vedoucí odboru sociálních věcí na blanenském městském úřadu Ludmila Sedláková. Tam Family point otevřeli na Blanensku jako první, už před dvěma lety.

Úplně první Family point vznikl v Brně jako městská služba. Už tři roky projekt podporuje i Jihomoravský kraj a Family pointy tak vznikají po celém kraji. „V roce 2009 byl poprvé vypsán speciální dotační program pro obce na podporu Family pointů. Dotaci ve výši maximálně dvacet tisíc korun mohou žadatelé získat na zřízení a případně dovybavení Family pointů," uvedl mluvčí úřadu Jihomoravského kraje Jiří Klement.

V rodinném centru

Nový Family point mají už téměř dva měsíce v rodinném centru Motýlek ve Velkých Opatovicích. „Zatím je využívaný jen ojediněle. Postarat se o děti tam rodiče mohli i předtím, akorát že jich o tom asi moc nevědělo. Není to novinka, ale s označením Family point rozšiřujeme naši nabídku služeb," přiblížila vedoucí Motýlku Karin Petrželková.

Family point si pochvalují návštěvníci lysické knihovny. „Je pravda, že přebalovací pult ještě za celý rok, co jej máme, nikdo nevyužil. Ale máme tu i hernu, kterou si moc oblíbily děti, a tak sem s nimi rodiče chodí kvůli tomu. Nadšené jsou třeba z vaků naplněných kuličkami," vylíčila vedoucí knihovny Jitka Severová.

Také v Rájci-Jestřebí si vznik místa pro děti nemůžou vynachválit. „Family point vznikl na výhodném místě, kde je i infocentrum a především knihovna. Takže maminky vědí, že když si přijdou pro knížky, tak si tu děti mohou hrát nebo kreslit. Občas si tu také přebalí nebo nakrmí dítě," uvedla tamní vedoucí Marie Horáčková.

V Blansku Family point vytvořili v přízemí městského úřadu. „Rodiče jej využívají hodně. Mohou tak třeba zabavit děti, když čekají na vyřizování dokladů," doplnila vedoucí Sedláková.

O Family point stála i blanenská knihovna. „Uvažovali jsme o Family pointu, ale nemáme žádnou prázdnou volnou místnost, kde bychom jej mohli zařídit. Máme alespoň přebalovací koutek," přiblížil ředitel knihovny Pavel Přikryl.

Místo k přebalení nebo nakrmení dětí nabízí i blanenská charita. „Pokud rodiče přijdou do jakéhokoliv zařízení charity, v žádném případě je odtud nevyhodíme. Nejvhodnější zázemí je v naší poradně Okno dokořán naproti kostelu svatého Martina. Je bezbariérově přístupné a výhodně položené blízko vlakové zastávky," vysvětlila ředitelka Oblastní charity Blansko Jana Sedláková.