Ve čtvrtek začíná pracovat konzulát Chorvatska, který ve středu slavnostně otevřel chorvatský velvyslanec Frane Krnić. „Otevření konzulátu v Brně je logické. Je to druhé největší město v zemi," uvedl Krnić. Brněnský konzulát zůstane podle něj v Česku jediný. Spadají pod něj všechny moravské kraje a Vysočina.

Chorvatský honorární konzul Ivo Nešpor chce rozvíjet především hospodářskou a kulturní spolupráci. „Vynasnažím se dostat na zdejší trh chorvatské produkty jako třeba výborná vína či sýry. A velký úkol je obnova letecké linky mezi Brnem a Zadarem. Ta pomůže českým turistům do Chorvatska a snad naláká i chorvatské turisty na jižní Moravu. Zatím cestují především do Prahy," řekl Nešpor. Dodal, že o zřízení linky jedná se dvěma leteckými společnostmi z Polska a Slovenska.

Vedle rozvíjení vztahů se konzulát stará také o příslušníky chorvatské menšiny. Z 1700 jejích příslušníků jich žije většina na jižní Moravě. A největší v obci Jevišovka. Konzul má také právo vydávat víza. „Dohodli jsme se ale, že úřední záležitosti necháme na pražské ambasádě. A já se budu věnovat hospodářským a společenským stykům," upozornil Nešpor.

Výzva naopak udělovat bude brněnský generální honorární konzulát Filipín. Ten se otevřel v pondělí. „Klasická víza vydávat mohu. Kromě toho budu pomáhat filipínským občanům, kterých je tu už několik desítek a potřebují zastoupení. A budu rozvíjet hospodářskou i kulturní spolupráci," konstatoval konzul Břetislav Skácel.

Dodal, že Brno si Filipíny pro zastoupení vybrali i kvůli plánovaným oslavám zahájení diplomatických styků s Českem. „Většina oslav bude v Praze. Ale ambasáda má velký zájem i o akce v Brně. Chce zapojit místní podnikatele," řekl Skácel.

Podle náměstka primátora Roberta Kotziana Brno vítá každý nový konzulát cizí země. „Je to dobré pro brněnské firmy," podotkl.

close Infografika. Konzuláty zoom_in

Nejstarší zahraniční zastoupení v Brně má Rusko. Jeho diplomaté ve městě sídlí už od roku 1969. Pomáhá také především podnikatelům, kteří chtějí s Ruskem obchodovat. Lidé na něm také mohou žádat o turistická víza. O tom uvažuje například Brňanka Pavla Burešová. „Před třemi lety jsem studovala ve Finsku a seznámila se tam s lidmi z ruského Petrohradu. Chtěla bych je navštívit. Kromě pozvánky od nich k tomu potřebuji vízum, o které si chci zažádat právě na brněnském konzulátu," sdělila Burešová.

Turisty od návštěvy země, kterou zastupuje, naopak odrazuje honorární konzul Angoly Emil Jirků. „Už více než třicet let se tam válčí. Běžným cestovatelům návštěvu země určitě nedoporučuji. Zprostředkovávám spíše různé obchody mezi našimi podnikateli a Angolou. Nyní tam chystáme například stavbu pivovaru," sdělil Jirků. Vážným zájemcům o pobyt v Angole pomáhá sehnat potřebná povolení. „Zažádat o vízum mohou na ambasádě v Berlíně. Pod tu spadá střední Evropa. Poradím jim také například s vhodným očkováním," vysvětlil konzul.