Ale rozhodně nešlo jen o tvrdou dřinu. Vedle práce se dobrovolníci věnovali poznávání se mezi sebou i s místními lidmi. „Cílem projektu je vždy zapojit dobrovolníky do života místní komunity, poznat české i zahraniční zvyky a tradice," řekla vedoucí dobrovolníků Lenka Vráblíková.

Zahraniční návštěvníci se zúčastnili například tradiční stavby máje a následných oslav. „Každý nám nabízel jídlo, pití a místní si s námi chtěli povídat. Lidé jsou tady mnohem přátelštější a sdílnější. V Moskvě všichni vypadají věčně nabručeně. Tady na nás byl každý moc milý a vždy nás pozdravil," řekla dvacetiletá studentka z Ruska Alina Khazieva, pro kterou je návštěva Česka první cestou za hranice.

Jednadvacetiletá dobrovolnice z Paříže Emilie Leury měla obavy z toho, že by jí její neevropský vzhled mohl na Slovácku působit problémy. „Moji rodiče jsou z Karibiku a na mém vzhledu je to znát. V Paříži je to zcela běžné, nevěděla jsem však, jak mě přijmou na malé vesnici v České republice. Bála jsem se zbytečně. Naopak, lidé byli zvědaví, chtěli si se mnou povídat a někteří si i chtěli sáhnout na moje kudrnaté vlasy," zasmála se Francouzka.

Sázeli oskeruše

Na salaš se dobrovolníci sjeli čtyřiadvacátého dubna. Za necelé dva týdny si tam prošli řadou činností. „Opravovali jsme dětské hřiště, sázeli jsme ploty do země, starali se o zahrádku i zvířata, vytrhávali jsme plevel na louce, sbírali byliny na výrobu čajů a taky sázeli oskerušové stromy, které jsou pro tuto oblast typické," popsala pracovní program Vráblíková.

I tak ale dobrovolníkům zbyl volný čas na poznávání krás okolních měst a obcí. Podívali se například do skanzenu ve Strážnici, na Lučinu, do Uherského Hradiště nebo do Hodonína. „Úplně nejvíc se mi ale líbila středeční návštěva v Petrově. Ve vinných sklepech v Plžích jsme degustovali víno. Bylo to tam krásné. Víno bylo výborné," pochválila Leury.

V jarním termínu přijeli na salaš pomocníci už podvanácté. Znovu tam zavítají v červenci, kdy se postarají o přípravu tradičního festivalu Etnosalaš. „Cílem naší činnosti je, aby lidé měli možnost poznat jinou kulturu, cestovat, ale zároveň aby také přispěli dobré věci a byli užiteční," řekl vedoucí místní pobočky Inexu Vít Hrdoušek.

Volnočasový areál salaš Travičná nad Tvarožnou Lhotou se pro návštěvníky otevřel prvního května. Zavítat tam lze až do konce října. „Na letošní sezonu jsme zvětšili podzemní labyrint, který teď má už pětadvacet metrů. Také jsme udělali nové výběhy pro ovce a vysadili nové ovocné stromy," doplnil Hrdoušek.

DOMINIKA FLORIÁNOVÁ