S velkým zájmem se setkala zejména gymnázia. „Ve čtyřletém studiu otevřeme od září dvě třídy po třiceti studentech, v tom osmiletém pak třídu jednu. Měli jsme dostatek přihlášených, takže kapacitu se nám podařilo naplnit hned napoprvé. Stejně tak u oboru zdravotnický asistent," sdělila ředitelka Klvaňova gymnázia a Střední odborné školy zdravotnické a sociální v Kyjově Renáta Soukalová.

Naopak s nedostatkem zájemců se setkala u oboru sociální činnost. Tam musí škola dokonce přistoupit ke třetímu pokračování přijímaček. Letos poprvé. „I po dvou kolech máme stále pět volných míst, takže teď bude třetí kolo," poznamenala Soukalová s tím, že počet přihlášených žáků v ostatních oborech se meziročně příliš nemění.

Celkem sto dva žáků se v letošním roce nedostalo na hodonínské gymnázium. Do osmiletého studia se přihlásilo devětapadesát, do čtyřletého sto tři dětí. Do prvního ročníku a primy nastoupí v září jen šedesát z nich. Na obchodní akademii, která je s gymnáziem sloučená, se přihlásilo sto třicet žáků. Do školy nastoupí ve dvou oborech šedesát úspěšných.

Zatímco v minulých letech instituce vypisovala ještě druhé kolo, letos měla naopak uchazečů až příliš. „Na gymnáziu i obchodní akademii jsme každý rok otevírali dvě třídy, letos je to jen jedna. I proto se nám podařilo naplnit kapacitu hned v prvním kole přijímaček," informoval zástupce ředitelky hodonínského gymnázia Jan Marenčík.

Ještě přes letní prázdniny bude nové studenty nabírat Střední odborné učiliště Kyjov. Nyní má vyhlášené čtvrté kolo přijímaček. S nedostatkem zájemců se vzdělávací zařízení potýká zejména v technických oborech. „Utíkají nám k těm maturitním. Teď máme vyhlášené další kolo přijímacího řízení do tříletých oborů strojní mechanik, elektrikář, instalatér a zedník. Ve čtyřletém studiu jsme další kolo vyhlásili pro obor mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení," sdělil ředitel učiliště Zdeněk Lukeš.

Zavřeno

Podle něj je o technické obory stále menší zájem. Letos škola například vůbec neotevře obor pokrývač, protože se přihlásil jen jeden zájemce. Nyní má pouze osm studentů, a to jen v jednom ročníku.

Celkově přitom kyjovské učiliště v letošním roce přijalo více žáků než vloni. „Pořád je to nedostatečné. Snažíme se u žáků devátých tříd technické obory propagovat. Spolupracujeme i s Okresní hospodářskou komorou a úřadem práce," okomentoval Lukeš.

Na Hodonínsku je přitom po absolventech technických oborů poptávka. Jak Hodonínský deník Rovnost nedávno informovala mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková, nejvyšší sháňka ze strany zaměstnavatelů je o kovodělníky, soustružníky, svářeče a obsluhu CNC stroje. „Přes letní sezonu pak narůstá zájem i o zedníky a pracovníky v gastronomii," doplnila Beránková.